1 din 2
1
Setare stick DIGI
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 05.01.14

Buna,

De cand am instalat noul sistem de operare OS X El Capitan, nu imi mai merge stickul de la DIGI Net Mobil 7,2.
Asa am patit si anul trecut, cu vechiul sistem de operare dupa ce l-am instalat.
Dar atunci am gasit un programel asemanator cu Join Air de la T-Mobile cu care a functionat.
Cei de la RDS nu asigura suport pt. MAC iar pe situl de la ZTE nu se mai gasesc driverele.
Stiti careva vreo solutie pentru a putea face sa merga stickul ?
Am deactivate din safe mode CSRUTIL cum am city ca trebuie pe un forum, dar tot nu merge.
Cu stima.

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
Rank
Newbie
Din: Bistrita
Macuser din: 11.12.12

Salut,

A explicat un user mai demult cum se face

http://www.macuser.ro/index.php/forums/viewthread/51109/

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
Rank
Newbie
Din: 

Am incercat si eu solutia din postul anterior. Nu imi merge. Nu imi apare deloc DIGI sau RDS. Din cate am citit e vorba despre sitemul de operare nou, care blocheaza stickul.
Cineva spunea de o solutie cu un hub si sa se bage stickul acolo. Dar nu stiu daca functioneaza. Mie imi vede stickul, dar cand ii dau instalare imi da eroare si imi spune ca nu e compatibil cu sistemul acutual de operare.
Stima.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj / Suceava
Macuser din: 24.10.08

Pp ca e vorba de ZTE MF110 sau MF190.
Ti-am urcat pe Dropbox cel mai recent Join Air branduit Digi de Mac pe care-l am.
Vezi daca se instaleaza (n-am 10.11).
https://www.dropbox.com/s/enm7cl6ka6yvrvx/Join Air Mac.zip?dl=0

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Link corect:
https://www.dropbox.com/s/tulel4ue3cnj858/Join_Air_Mac.zip?dl=0

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: Cluj Napoca - Bucuresti
Macuser din: 30.07.10

Si mie nu imi merge, am stick Orange si RDS, se conecteaza se instaleaza, dar nu prinde semnal.

Semnătură 

CustoMac Pro - 27” | i7 4,4 Ghz | 16 GB RAM | GTX 970 4GB | 120 SSD + 6 TB HDD
iPhone 7 32GB
Apple Watch Series 1

Prin colectie:
iBook G4 - 12” | iBook G3 - 12” | Powerbook G3 - 12” | iPod Classic 5th Gen

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

“Stick-urie” astea au nume si prenume, adica marca si model.
Fara asta nu va poate ajuta nimeni, pentru ca fiecare are setul lui de drivere.
Un operator are zeci de modele diferite.
Asadar, ZTE sau Huawei si modelul.
Iar daca “nu prinde semnal” adica nu intra in retea (?) nu are cum sa se conecteze.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
Rank
Newbie
Din: 

Da, scuze. Am uitat sa scriu modelul.
Este MF110 HSUPA de la RDS.
Incerc sa vad daca merge cu linkul trimis de tine.

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
Rank
Newbie
Din: 

Daniel.t , am incercat cu linkul pus de tine.
Nu merge. Imi da eroare.
Instalarea a esuat. Program de instalare nu a putut instala softaware-ul.
Asa imi aparea si mie.
Daca stiti alte modalitati ca sa fac sa mer=arga stickul de internet sunt deschis smile.
Pe win 10 merge fara probleme.
Stima.

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
Rank
Newbie
Din: 

Am pus o captura de ecran cu setarea facuta. Dar nu se activeaza netul.
Nu apare nimic.

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
Rank
Newbie
Din: 

Aici ai captura de ecran cu eroarea de la instalare.

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRank
Member
Din: Pitesti
Macuser din: 03.01.09

MF110 este un model mai vechi si e posibil sa nu gasesti drivere actualizate. De ce nu mergi la RDS sa ceri sa-ti schimbe stick-ul cu un model mai nou?
Eu asa am procedat de curand si am primit un Huawei E3131 care merge pe El Capitan (dupa ceva cautari).

Semnătură 

iThink, therefore iMac.

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRank
Member
Din: București
Macuser din: 11.10.05
MacAndrew - 26 Noiembrie 2015 09:35 AM

un Huawei E3131 care merge pe El Capitan (dupa ceva cautari).

ce i-ai făcut ca să meargă ? La mine ba se conectează, ba nu se conectează.

Semnătură 



[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRank
Member
Din: Pitesti
Macuser din: 03.01.09

Am gasit un driver pentru El Capitan aici si asa am putut instala stick-ul. Merge fara probleme, fara intreruperi.

Semnătură 

iThink, therefore iMac.

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRankRank
Member
Din: București
Macuser din: 11.10.05
MacAndrew - 27 Noiembrie 2015 09:46 AM

Am gasit un driver pentru El Capitan aici si asa am putut instala stick-ul. Merge fara probleme, fara intreruperi.

Merge super, mulțam. Eu nu îl găsisem

Semnătură 



[ Ignoră ]   [ # 15 ]
Rank
Newbie
Din: 

Pana la urma am gasit cam de 3 saptamani cum sa fac sa mearga stickul. Pe acest forum am gasit http://macforum.ro/t/digi-net-mobil-el-capitan/958/11 si functioneaza. De la RDS nu au nici o solutie. Nu asigura suport. Bine ca asigura grecii de la cosmote.

...Se pare ca pe site la ZTE nu exista nimic pentru acest dispozitiv, pentru a-l face sa functioneze cu OSX El Capitan. Am gasit pana la urma pe site-ul celor de la COSMOTE GREECE un driver care a functionat.
Link-ul cu toate driverele este acesta: https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_instructions/section/IOTG_Software_Bus/loc/en_US6
Cel care a functionat pentru mine este acesta: “Driver of Wireless Connect USB Sticks ZTE MF110- MF193A OSx 10.11.x EL CAPITAN”.
Acum, problema este ca instructiunile de instalare sunt in greaca… noroc ca erau si imagini in PDF-ul acela. In orice caz, va spun aici pasii pe care i-am urmat:

Am descarcat arhiva cu driverul, pe calculator, si am dezarhivat-o — arhiva se numeste wetransfer-56cdd3.zip
  In directorul ce rezulta dupa dezarhivare, e o alta arhiva: ZTE Connection Manager v10-2015.zip — va trebui si ea dezarhivata, rezultand de acolo un DMG
  Am montat DMG-ul
  In DMG exista 2 fisiere: 1-Patch.app si ZTE Connection Manager.mpkg
  Am deschis 1-Patch.app si in campul acela am facut drag&drop; la ZTE Connection Manager.mpkg dupa care am facut click pe butonul Patch
  Dupa ce si-a terminat treaba s-a lansat automat setup-ul pentru driver-ul modem-ului
  Am urmat pasii de instalare, dupa care am mers in Settings → Network unde aveam deja doua noi intrari in afara de Wi-Fi Bluetooth PAN si Thunderbolt Bridge, in speta MF195E, modem-ul meu
  L-am configurat cum spun toate ghidurile de pe Internet — am pus la Telephone number *99# am dat click pe Apply si apoi am facut click pe Connect.

Va dau si un link catre google drive, pentru ca nu pot atasa fisiere, se pare: https://drive.google.com/file/d/0B9LRQ6ZFc0ieeFVGNXRqemRSeXc/view?usp=sharing7

Mult succes!

Sarbatori fericite.

1 din 2
1