Apple TV potrivit
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: Timisoara
Macuser din: 11.09.09

Salutare,

Detin un macbook pro mid 2009 si as vrea sa stiu ce apple tv mi se potriveste? Nu am mai folosit niciodata un apple TV dar din cate vad la ei pe site, unele modele nu sunt compatibile cu modele de mac-uri mai vechi de 2011. Eu vreau sa vad filme de pe mac pe TV, wireless. Pentru asta, ce apple tv se potriveste.

Multumesc.

Semnătură 

MacBook Pro 2,26 GHz Intel Core2Duo, 8GB DDR3, 120GB SSD, NVIDIA GeForce 9400M
iPhone 6S
iPhone 8

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 16.04.09

Problema nu e Macul ci formatul in care ai filmele/clipurile respective. Daca sunt in format acceptat de iTunes (mp4, m4v), merge cu orice aTV. Daca ai si alte formate (avi, mkv, mts, etc.), atunci trebuie sa rulezi o aplicatie-server pe Mac care sa faca conversia si streamingul catre aTV, gen Plex sau Air Video. Astea nu merg decat pe aTV 4.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Am uitat un aspect, in varianta a doua (cu Plex sau similar), daca ai filme cu bitrate mare e posibil sa ai probleme cu streamingul prin wifi. Caz in care e mai sigur sa convertesti tot ce ai intr-un format compatibil iTunes cu Handbrake si sa mergi pe varianta 1. Desigur, conversia mananca timp si reduce si din calitate.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member

Pai nu mi se pare fun sa modific un .avi de 13GB de ex in mp4. Eu aveam impresia ca dau play la .avi de pe mac si-l vad prin appleTV pe TV. Nu merge chiar asa? smile

Semnătură 

iPhone 6S
iPhone 8

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: San Enrique
Macuser din: 14.12.07

Salut. Am o solutie, nu e gratuita, insa isi face toti banii. Accepta cam orice format, stie de subtitrari si multiple canale audio etc etc.. https://beamer-app.com/.

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: 
avanzato67 - 03 Decembrie 2015 03:16 PM

Pai nu mi se pare fun sa modific un .avi de 13GB de ex in mp4. Eu aveam impresia ca dau play la .avi de pe mac si-l vad prin appleTV pe TV. Nu merge chiar asa? :)

Nu.

Poti sa incerci varianta Beamer, dar nu stiu cat de bine merge pe un Mac vechi cu fisiere asa mari.

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 23.05.12

Beamer si un film de 25GB blu-ray, il citeste ok. Important e sa ai routerul bun smile (eu am WDR3600 de la RDS)

Semnătură 

*am multe device-uri Apple si nu simt nevoia sa le expun aici*

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.10.05

beamer folosesc si eu. sint foarte multumit de el . macbook air 2012 apple tv 3 si 4

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRank
Member
Din: 
natureself - 03 Decembrie 2015 07:48 PM

Beamer si un film de 25GB blu-ray, il citeste ok.

iti dai seama ca nu mai ramane nimic din aia 25GB dupa ce i-a transcodat beamer

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRank
Member
Din: Satu Mare
Macuser din: 24.08.09

beamer app e chiar ok, isi face treaba foarte bine cu orice format ... drag and drop si pe urma te folosesti de telecomanda de la apple tv ...

merita toti banii!

Semnătură 

Mac Pro - Early 2008, Processor 2 x 2,8 GHz Quad-Core Intel Xeon
Memory 12 GB 667 MHz DDR2, Graphics NVidia GeForce GT 630 2048 MB OS X 10.10
1x iPhone 6s Plus, 1x iPhone 5s, 1x apple tv 4
1x iPad Mini Wi‑Fi & 4G, 1x iPad Mini Wi-Fi
1x Synology DS718+II & DX513

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRank
Member

Ok, beamer e app, dar scula in sine apple TV ce generatie trebuie sa fie, ca sa o pot folosi impreuna cu un MBP mid 2009?

Semnătură 

iPhone 6S
iPhone 8

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Daca nu te interseaza aplicatii, jocuri si alte smecherii, ia linistit un aTV 3 la mana a doua. Probabil e la o treime din pretul unui aTV 4 nou.

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRank
Member

Strict pt filme ma intereseaza. Eventual din cand in cand ma laud cu cate o poza din telefon/mac la musafiri, sa vada frumos pe TV. Ceva de genu. Deci aTV 3 e compatibil. Merci!

Semnătură 

iPhone 6S
iPhone 8

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRank
Member
Din: Satu Mare
Macuser din: 24.08.09
avanzato67 - 04 Decembrie 2015 02:09 PM

Ok, beamer e app, dar scula in sine apple TV ce generatie trebuie sa fie, ca sa o pot folosi impreuna cu un MBP mid 2009?

Eu folosesc apple tv 3 cu un mac pro 3.1 late 2008 se iubesc de minune

Semnătură 

Mac Pro - Early 2008, Processor 2 x 2,8 GHz Quad-Core Intel Xeon
Memory 12 GB 667 MHz DDR2, Graphics NVidia GeForce GT 630 2048 MB OS X 10.10
1x iPhone 6s Plus, 1x iPhone 5s, 1x apple tv 4
1x iPad Mini Wi‑Fi & 4G, 1x iPad Mini Wi-Fi
1x Synology DS718+II & DX513

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Pitesti
Macuser din: 24.06.10

Salutare.
Am o intrebare asemanatoare. Datele problemei sunt urmatoarele. Se doreste conectarea unui laptop Asus ce ruleaza Windows 10 la un LCD TV de generatie mai veche (un LG Full HD, productie 2010/2011) pentru vizionarea de seriale/filme, ocazional trimiterea vreunei poze pe tv. Momentan se foloseste laptopul legat la tv pintr-un cablu HDMI, dar se cauta o solutie mai eleganta.

Ce apple TV poate face asta? Bugetul sa fie cat mai mic, tocmai de aia se lucreaza cu ce e deja disponibil si nu se investeste in alt laptop sau intr-un smart TV, iar iScula va fi second-hand. Sculele sunt ale tatalui mei care nu e familiarizat cu OSX. Windows stie, windows ii dam.
Nota: se doreste pe cat posibil sa se poata rula formatele avi, mkv. De asemenea daca s-ar putea rula la viteza 1.3x cumva ar fi perfect (tata are impresia ca unele seriale sunt prea lente si le da mai rapid din VLC).
Conditia esentiala ar fi ca dupa setup operarea sa fie cat mai simpla si intuitiva.
Nu am avut si nu ma pricep deloc la Apple TV, dar am citit ca s-ar putea conecta Windowz cu ATV. Sau astept propuneri alternative care sa rezolve problema in discutie.

Semnătură 

MacBook Pro Retina late 2013 i5 13”
MacBookPro early 2011 i5 13”
iPhone 6 Space Grey 16 GB
iPhone 5S Gold 16 GB
iPhone 4S Black 32 GB
iPhone 4 16 Black GB
iPhone 3GS Black 32 GB
iPhone 3G White 16 GB
iPhone 2G 8 GB
iPod Nano 4th Generation Red 16 GB
iPod Touch 3rd Generation 32 GB

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRank
Member

Ce parere aveti despre chromecast ca si alternativa? Aplicatii sau jocuri nu ma intereseaza. Ce doresc este sa vad filme pe tv si sa vad poze pe tv (toate de pe mac 2009 sau iPhone 6s). Chromecast e mai rapid/bun pt asa ceva? Pot vedea monitorul macului prin chromecast?
Merci!

Semnătură 

iPhone 6S
iPhone 8

‹‹ ATV 4 si airplay      Apple TV 4 Kodi ››