MIcrosoft Office pe Mac
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: Constanta
Macuser din: 15.01.16

Salut, sunt nou pe aici , am fost recent intr-un magazin istyle, am vazut ca au reduceri mac, si imi doresc sa cumpar un macbook .
La facultate am nevoie la PCLP de word, excel si power point. intrebarea mea este daca merg aceste progarame pe mac. tipul de la magazin mi-a spus ca da dar trebuiesc platite. pe net am vazut ca pachetul office este undeva la 1000 de lei , lucru care m-a descurajat enorm. exista vreo solutie? in afara de cea care ma costa 10 mil. din ce am vazut apple are niste programe asemanatoare built in, pages, keynote,numbers parca. dar ma ajuta sa vad documente word sau sa le modific?

multumesc

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca
Macuser din: 20.06.08

Poti sa folosesti cu incredere suita de pe mac (Keynote, Numbers etc)
La Inceput ti se va parea ciudata, dar după ce te obisnuieti e OK.
Cam mult 1000 de lei pentru Office!!!
Eu am cumparat (e drept ca de vreo 6-7 ani) Ofifce 2008 parca cu ceva pana spre 200 lei

Mereg Office bine pe mac, eu utilizand 2008. Am testat versiunea ulterioara, dar e prea savanta pentru mine smile

Semnătură 

“Cel cel mai sigur semn că există viață inteligentă în Univers este că niciodată nu au încercat să ne contacteze” - Bill Watterson.

Ladă cu multe mere….

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.10.05

Pentru studenți există versiuni mai ieftine de Office (pachet sau abonament) și periodic există și reduceri sau posibilitatea de plată în rate.
Vezi aici.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
Rank
Newbie
Din: Constanta
Macuser din: 15.01.16
interesantul - 15 Ianuarie 2016 11:47 PM

Poti sa folosesti cu incredere suita de pe mac (Keynote, Numbers etc)
La Inceput ti se va parea ciudata, dar după ce te obisnuieti e OK.
Cam mult 1000 de lei pentru Office!!!
Eu am cumparat (e drept ca de vreo 6-7 ani) Ofifce 2008 parca cu ceva pana spre 200 lei

Mereg Office bine pe mac, eu utilizand 2008. Am testat versiunea ulterioara, dar e prea savanta pentru mine smile

nvmarian - 16 Ianuarie 2016 09:50 AM

Pentru studenți există versiuni mai ieftine de Office (pachet sau abonament) și periodic există și reduceri sau posibilitatea de plată în rate.
Vezi aici.

Am achizitionat aseara bijuteria. Deja m-am indragostit de el, si abia astept sa ii descopar toate secretele. Cat despre word am vazut si eu pe un site ca este undeva la 200-300 lei dar e one year subscription, varianta full costa ceva mai mult. home student pare intr-adevar sa fie o solutie buna.platesti mai putin si ai toate programele necesare.

Multumesc pentru raspunsuri.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Suceava
Macuser din: 25.05.14

Din cate stiu acum a iesit varianta 2013 de office pentru Mac. Eu mi-am cumparat office 2010 (2013 nu era lansat) fara outlook pentru ca sunt inca in liceu si nu folosesc outlook si a costat 600lei, si merge ok. Ce este foarte enervant este ca nu ai optiunea de fullscreen.

Este scump, dar altceva mai bun nu gasesti.

Semnătură 

 Macbook pro 13” Late 2016 [i5 2 Ghz @, Intel Iris Graphics 540 1536 MB , 8 GB RAM, SSD 256Gb ]
 iPad pro [32Gb Wi-Fi-Cellular]
 iPhone XS Max [256 Gb]

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
Rank
Newbie
Din: Sibiu
Macuser din: 03.01.16
Stg22 - 15 Ianuarie 2016 10:48 PM

Salut, sunt nou pe aici , am fost recent intr-un magazin istyle, am vazut ca au reduceri mac, si imi doresc sa cumpar un macbook .
La facultate am nevoie la PCLP de word, excel si power point. intrebarea mea este daca merg aceste progarame pe mac. tipul de la magazin mi-a spus ca da dar trebuiesc platite. pe net am vazut ca pachetul office este undeva la 1000 de lei , lucru care m-a descurajat enorm. exista vreo solutie? in afara de cea care ma costa 10 mil. din ce am vazut apple are niste programe asemanatoare built in, pages, keynote,numbers parca. dar ma ajuta sa vad documente word sau sa le modific?

multumesc

exista torente ..

Semnătură 

Andrei C.

MacBook
2,26 GHz Intel Core 2 Duo
8 GB 1067 MHz DDR3
NVIDIA GeForce 9400M 256 MB
Macintosh SSD
macOS Sierra

Nume model:  MacBook
  Identificator model:  MacBook6,1
  Nume procesor:  Intel Core 2 Duo
  Viteză procesor:  2,26 GHz
  Număr de procesoare:  1
  Număr total de nuclee:  2
  Memorie tampon de nivel 2:  3 MB
  Memorie:  8 GB
  Viteză magistrală:  1,07 GHz

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 01.01.09
andrei ciortan - 17 Ianuarie 2016 03:08 PM
Stg22 - 15 Ianuarie 2016 10:48 PM

multumesc

exista torente ..

Exista regulament smile

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPhone Plus.  Watch 38MM Stainless Steel.  AirPods
iPod Nano.  TV 4K. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 21.11.11

Exista deja Office 2016 for MAC
L-am achizitionat de cateva zile prin programul HUP.

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Mangalia
Macuser din: 28.11.11

Ai probleme cu Office 2016 pe 10.11? Am Office 2011 si de citeva zile tot imi zice sa fac upgrade la 2016 (Office 365…) si ma bate gandul sa upgradez.

Semnătură 

“Deep in the human unconscious is a pervasive need for a logical universe that makes sense. But the real universe is always one step beyond logic.” from The Sayings of Muad Dib by the Princess Irulan

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRank
Jr. Member
Din: middle of nowhere
Macuser din: 09.10.09

Office 365 ar putea fi OK. Este cu abonament si in plus ai parte de toate updateurile de office. De ex daca apare Office 2017 in perioada de abonament, ai parte de acest update.
Cel putin asa spuneau cei de la MS.

Semnătură 

macbook aluminium late 2008

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 08.11.13

Scuze, am o nedumerire -de ce la facultate se cere MSOffice cind exista softuri gratuite - chiar la servici unde am fost obligati la MS, eu si alti colegi am utilizat suita LibreOffice, care este gratuita, inclusiv pe Mac - nu am avot niciodata probleme in a deschide/ crea documente MS, chiar in conditii de colaborare cu altii.
Pentru Mac, rapoarte si prezentari se pot face si cu Latex si Aquamacs, cu document final pdf sau html sau LibreOffice.

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 21.11.11
florianro - 21 Ianuarie 2016 03:32 AM

Ai probleme cu Office 2016 pe 10.11? Am Office 2011 si de citeva zile tot imi zice sa fac upgrade la 2016 (Office 365…) si ma bate gandul sa upgradez.

Nu am probleme dar in afara de un CV nu am editat alte documente. smile

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05
Lyon - 21 Ianuarie 2016 08:39 AM

Scuze, am o nedumerire -de ce la facultate se cere MSOffice cind exista softuri gratuite ...

Microsoft Romania are un departament special pentru influentarea factorilor de decizie cu linie de buget separata. Ce masini conduc cadrele de conducere de la acea facultate ? Cumva unele care par sa fie peste puterea de achizitie data de un salariu de profesor ?

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca
Macuser din: 20.06.08
Lyon - 21 Ianuarie 2016 08:39 AM

Scuze, am o nedumerire -de ce la facultate se cere MSOffice cind exista softuri gratuite - chiar la servici unde am fost obligati la MS, eu si alti colegi am utilizat suita LibreOffice, care este gratuita, inclusiv pe Mac - nu am avot niciodata probleme in a deschide/ crea documente MS, chiar in conditii de colaborare cu altii.
Pentru Mac, rapoarte si prezentari se pot face si cu Latex si Aquamacs, cu document final pdf sau html sau LibreOffice.

Lobby Microsoft!

Pe urma Microshit plătește companii de Software care sa nu dezvolte versiuni pentru alte platfome (vezoi WinMentor - program de contabilitate)

Semnătură 

“Cel cel mai sigur semn că există viață inteligentă în Univers este că niciodată nu au încercat să ne contacteze” - Bill Watterson.

Ladă cu multe mere….