MBPro touchbar si tasta stearsa
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca
Macuser din: 11.10.05

Funny dar nu ma asteptam dupa 1 an sa se duca vopseaua de pe o tasta, prea devreme la un calculator deloc ieftin…
S-a mai lovit cineva de ea? Si ce este de facut, poate pot stopa, acoperi, dar cu ce?

Imagini atașate
Screen-Shot-2018-03-24-at-22.53.14.jpg

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Tg.Mures
Macuser din: 11.01.08

Ciudat intradevar 😩
Il folosesc zilnic si scriu foarte mult zilnic pe el dar nu am intampinat asa ceva desi il am de 1 an si jumatate.Din poza pare ca ar fii cazut ceva solvent sau mi se pare….

Semnătură 

Publicitatea este minciuna legalizată-H.G. Wells

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.04.10

Eu am patit acelasi lucru dar la un MBP mai vechi. Cred ca tine de modul in care apesi cu unghia pe buton. Cel putin asta e explicatia pe care am putut eu sa o gasesc. La mine a fost simplu. Am schimbat tasta..

Semnătură 

iBook G4 12” late 2004 + LCD LG 17” | PPC 1.2 GHz | HDD 30 GB | 768 MB DDR | Radeon 9200 32 SDRAM | Tiger | Dead
MacBook Pro 15” early 2008 | 2.5 GHz C2D | SSD 250 GB | 4 GB DDR2 | 8600GT 512 GDDR3 | El Capitan | Server
MacBook Pro 13” mid 2017 | 2.3 GHz i5 | SSD 128 GB | 8 GB LPDDR3 | Iris Plus 640 | High Sierra

e ca si cum ai spune nu unui Heineken rece..

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca
Macuser din: 11.10.05

Solvent nu stiu, nu a cazut niciodata nimic pe el din ceea ce stiu eu, poate daca am fost plecat si cineva a facut asta dar nu sunt semne ca ar fi fost.
Legat de unghie, serios, asta inseamna ca femeile ar avea toate tastele sterse la un moment dat… Nu zic ca nu ar fi asa, poate insa este ciudat oricum sa nu reziste in conditiile in care nu am cautat cu unghia niciodata sa vad daca se poate dezlipi vopseaua…

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09
szhoul - 31 Martie 2018 11:40 AM

femeile ar avea toate tastele sterse la un moment dat

Dacă-ți trec prin mână 100 de laptopuri ale colegilor ajungi să știi anumite lucruri despre ei, fără să-ți dorești asta, numai după cum arată tastaturile ...
Culmea, colegele cu unghii mari nu tocesc neapărat tastele. Unele da, altele nu, după cum folosesc degețelele, pot să aibă unghii mari dar să nu atingă tastele cu unghia, sau la altele tastatura poate să fie complet ștearsă.
Am văzut laptopuri cu zona din stânga trackpad-ului, sub tastatură, bombardată de urme de la inel. Fiecare are un anumit mod de tastare relativ unic, și felul cum arată unghia variază.

Acea tastă Command este cea din stânga, pe care foarte probabil o apeși cu degetul mare stâng, îndoit.
În funcție de cum arată la tine colțul unghiei poate fi sau nu cauza “eroziunii”.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G