Fișier buclucaș
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: Ploiesti
Macuser din: 06.12.11

Încerc de câteva zile să mut un fișier pe un alt Mac. Fișierul buclucaș este “disk-ul” undei mașini virtuale în VirtualBox (vdi)
Întâmpin de fiecare dată aceeași problemă -  input/output error.

Fișierul poate fi copiat pe computerul sursă dar nici copia nu poate fi mutată pe alt device ( Mac , hdd extern , sd card ,memory stick ) .
Atât fișierul original cât și copiile pot fi mutate în alte foldere pe același Mac, redenumite , etc .

Nu pot următoarele :
- split ( terminal split -b 5000m fisier.vdi fisier.vdi. )
- arhivare ( tradiționalul compress din finder )
- imagine din folder cu Disk Utility ( chiar și cu mac în recovery mode )
- clona cu Virtual Media Manager din VirtualBox
- copiere/mutare pe un suport extern sau alt mac

Am verificat disk-ul cu First Aid .

Ce alte opțiuni mai am ?

Semnătură 

MacBook Pro 15”  i7 2.2GHz/ 16GB/ 500GB SSD ,  10.11
MacBook Air 13”  i5 1.3GHz/ 4GB/ 256GB SSD ,  10.11

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Fișierul vdi original pe Mac-ul sursă se află pe un sistem de fișiere APFS, nu-i așa ?

Pentru că pe APFS când copiezi de fapt nu mișcă nici un bit din conținutul fișierului sursă, este creată doar o clonă.
https://developer.apple.com/documentation/foundation/file_system/about_apple_file_system

Asta explică de ce poți “copia” și face anumite operații cu “copia”, dar alte operații nu, și nici nu poți copia pe alt sistem de fișiere.
Nu poți face acele operații care presupun modificarea sau copierea “adevărată” (duplicarea) conținutului original.
Ai un block alocat undeva în conținutul original care dă buba.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Și aici dragi utilizatori de Mac apare principala problemă cu APFS, cel puțin în implementarea curentă: nu asigură integritatea datelor. Nu este imun la bit rot.
http://dtrace.org/blogs/ahl/2016/06/19/apfs-part5/

https://en.wikipedia.org/wiki/Apple_File_System

Data integrity
Apple File System uses checksums to ensure data integrity for metadata, but not user data.[14]

Un sistem de fișiere APFS are nevoie de backup pe alt dispozitiv.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
NaspaNick - 24 Decembrie 2018 06:19 AM

Ce alte opțiuni mai am ?

Eu aș face în felul următor:
- Din softul de virtualizare folosit atașez un disc virtual suplimentar la vm-ul în cauză, de aceeași dimensiune cu cel buclucaș;
- descarc iso-ul clonezilla, bootez vm-ul de iso clonezilla;
- clonez discul buclucaș pe cel nou atașat, având grijă să aleg “Expert mode” și opțiunea “-rescue”.

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Maclean - 24 Decembrie 2018 10:41 AM

Un sistem de fișiere APFS are nevoie de backup pe alt dispozitiv.

Folosesc Time Machine , dar nu pentru disk-urile virtuale . Se modifica des si nu vad rostul sa salvez sute de Gb.
Pe discurile din masina virtuala am strict sistemul de operare si programele pe care le utilizez in respectivul sistem de operare
Datele si ce produce masina virtuala sunt puse in Shared Folders care ajumg pe Time Machine .

Incerc cu clonezilla si iti zic ce a iesit .

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member

Nu merge . Masina virtuala se opreste pur si simplu ( dispare din procesele mac )  cand ajunge la aproximativ 65% din Data Process.
Am incercat cele 3 variante , sfsck, fsck , fsck-g.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Interesant. Adică OSX tratează evenimentul [data block error] și omoară procesul care-l accesează.
În cazul ăsta orice ai face în Virtualbox nu are nici o șansă de reușită.
Dealtfel, dacă spui că nu ai date importante în acel disc virtual, click dreapta, delet ... smile
Rămâne problema acelui bad block pe care firmware-ul SSD-ului pare să nu se prindă că e cazul să-l realoce și dacă imediat creezi un nou .vdi riști să revii la aceeași problemă.
Ar trebui să prinzi cumva zona cu acel bad block, să creezi un fișier de sacrificiu care să-l conțină (atenție, APFS nu alocă sparse files), și să uiți de el ... sau să schimbi SSD-ul.

De curiozitate, despre ce SSD este vorba ?

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRank
Member
Maclean - 24 Decembrie 2018 06:00 PM

De curiozitate, despre ce SSD este vorba ?

Model: CT512M550SSD1 - M550 2,5-inch 7mm SSD SATA 6Gb/s
Capacitate: 512 GB

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

http://www.macuser.ro/index.php/forums/viewreply/327840/

Având în vedere că update-ul de firmware la un SSD Crucial într-un Mac presupune pașii descriși mai sus (a se citi acel forum Macrumors de la coadă la cap ...) mă risc să presupun că ai în continuare firmware MU01.
La M550 update-ul de firmware nu este distructiv (păstrează datele, la mine așa a fost) dar probabil că o să vrei să dai un secure erase după actualizarea firmware ca să rezolvi cu bad block-urile, adică full backup înainte.
MU02 chiar rezolvă din diversele probleme de stabilitate și chiar dacă probleme cu bad-uri nu sunt menționate în ghid-ul de actualizare este foarte probabil să mai rezolve din probleme și la aspectul ăsta.

La Crucial SSD-urile sunt bune aș zice dar firmware-ul ne omoară.
Acum câțiva ani eram mare fan Crucial, între timp am avut ici și colo ceva probleme, toate s-au rezolvat cu acest firmware update. Adică n-am văzut până acum un Crucial cu probleme hardware adevărate. De exemplu un M500 de 1TB nu mai era văzut după reboot, sau apărea / dispărea aleator, rezolvat cu MU02.
Între timp nu mai pun în Mac-uri altceva decât Samsung Pro. Acolo unde se mai poate, la upgrade-uri.
Dar las’ că ne-a rezolvat nenea Apple, nu mai pupăm altceva decât T2 de acum încolo. Sau storage extern pe Thunderbolt.

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Si eu am exact aceaiasi problema cu un disk de VirtualBox pe un SSD Intel ... VM-ul cu windoze avea doar 2Gb de ram si a swap-uit in acelasi loc timp de aproape 2 ani ...

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
psergiu - 28 Decembrie 2018 07:26 PM

a swap-uit in acelasi loc ...

Hmm .. și algoritmul de write leveling din firmware-ul SSD-ului ce zice ?

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard