2 din 22
2
Probleme cu Yahoo
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
Rank
Newbie
Din: Bucuresti
Macuser din: 06.03.08
Eugen M. - 10 Aprilie 2008 10:23 PM
babygirl_nwa - 10 Aprilie 2008 08:56 PM
Eugen M. - 06 Martie 2008 07:08 PM

...dar asta in cazul in care am inteles eu bine ceea ce vrei.

mersi frumos….nu vad d c as fi atat de offtopic…

Am spus eu undeva că ai fi off topic? Cred că nu.
Am spus doar “dacă înțeleg eu bine ceea ce ceri”.
Am încercat să rezolvăm problema, sau?
Să revenim la subiect.
Dacă nu mai vrei să primești mesaje de le cei pe care i-ai pus pe ignor.
Sugerez : șterege-i din listă de YM sau Gtalk etc, chiar și din pagina de mail, de la Address Book, de exemplu.
Iar în cazul în care chiar mai primești mesaje nedorite, vezi în imaginea de mai jos, e din ADIUM.
Selectezi cel user si setezi să fi OFFLINE pentru el, și gata, tipii sau tipele care vor dori să te acceseze, nu o vor mai face fiindcă nu te văd online.
Dacă îți lasă mesaje OFFLINE, nu le răspunde, vei scăpa cu timpul de ei.
Baftă.

mesajul cu offtopic era pt aetherius “nu inteleg ce cauta acest post la utilitare si programe.. in fine”
anyway,am inteles ft bine ce ai spus,dar eu vreau sa ma sterg din lista persoanelor la care am dat add mai demult.
nu sa stau pe invisible,sa dau ignore sau altceva.cu dennyabuddy sau mai era unul pt win,ma logam cu datele din yahoo si ma stergeam din lista lui X.

sorry pt offtopic smile))

Semnătură 

 iThink Different

[ Ignoră ]   [ # 17 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești
Macuser din: 11.10.05

fiecare poate sterge lista lui si bloca alti utilizatori
daca un user m-a acceptat pe lista sa, nu ma pot sterge din setarile lui - doar il pot bloca
iar pe adium chiar functioneaza…

[ Ignoră ]   [ # 18 ]
RankRankRank
Member
Din: RFG
Macuser din: 28.03.07

ar fi bine daca si yahoo ar proceda ca jabber: cind stergi pe cineva de pe lista, le retragi automat autorizarea. mai mult, unele servere nu accepta sa ai pe lista contacte neautorizate si ti-le sterg automat.

[ Ignoră ]   [ # 19 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 24.10.07
dacuBurebista - 11 Aprilie 2008 04:57 PM

fiecare poate sterge lista lui si bloca alti utilizatori
daca un user m-a acceptat pe lista sa, nu ma pot sterge din setarile lui - doar il pot bloca
iar pe adium chiar functioneaza…

Pe windows exista(u) ceva programel(e) care pur si simplu iti stergeau adresa din lista altuia (!). Trebuia sa introduci id-ul tau, parola si id-ul celui din lista caruia vroiai sa dispari. Nefericitului/ei ii aparea un mesaj care ii spunea ca un utilizator nu-si mai da acordul sa fie prezent in lista si ca se va sterge din lista + un buton “OK”.

Cred ca despre asta vorbeste babygirl_nwa.

Din pacate nu stiu daca exista un program asemanator si pt Mac.

[ Ignoră ]   [ # 20 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Canada
Macuser din: 24.08.06
babygirl_nwa - 11 Aprilie 2008 04:48 PM
Eugen M. - 10 Aprilie 2008 10:23 PM
babygirl_nwa - 10 Aprilie 2008 08:56 PM
Eugen M. - 06 Martie 2008 07:08 PM

...dar asta in cazul in care am inteles eu bine ceea ce vrei.

mersi frumos….nu vad d c as fi atat de offtopic…

Am spus eu undeva că ai fi off topic? Cred că nu.
Am spus doar “dacă înțeleg eu bine ceea ce ceri”.
Am încercat să rezolvăm problema, sau?
Să revenim la subiect.
Dacă nu mai vrei să primești mesaje de le cei pe care i-ai pus pe ignor.
Sugerez : șterege-i din listă de YM sau Gtalk etc, chiar și din pagina de mail, de la Address Book, de exemplu.
Iar în cazul în care chiar mai primești mesaje nedorite, vezi în imaginea de mai jos, e din ADIUM.
Selectezi cel user si setezi să fi OFFLINE pentru el, și gata, tipii sau tipele care vor dori să te acceseze, nu o vor mai face fiindcă nu te văd online.
Dacă îți lasă mesaje OFFLINE, nu le răspunde, vei scăpa cu timpul de ei.
Baftă.

mesajul cu offtopic era pt aetherius “nu inteleg ce cauta acest post la utilitare si programe.. in fine”
anyway,am inteles ft bine ce ai spus,dar eu vreau sa ma sterg din lista persoanelor la care am dat add mai demult.
nu sa stau pe invisible,sa dau ignore sau altceva.cu dennyabuddy sau mai era unul pt win,ma logam cu datele din yahoo si ma stergeam din lista lui X.

sorry pt offtopic smile))

las ca inveti si tu forumul.
te prinzi cum merge, si dai post-uri unde trebuie ca sa nu-i debusolezi pe astia mai “incurcati” =))

Semnătură 

• Forget everything you know about life, and just open your eyes… This is a revolution of the mind •

[ Ignoră ]   [ # 21 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Pfaffing
Macuser din: 30.10.06
babygirl_nwa - 11 Aprilie 2008 04:48 PM

dacuBurebista ți-a dat un răspuns clar și bun.
nu poți să te bagi în setările celuilalt amic.
iar la PC nu pot să spun cum este , nu am încercat niciodată.

Semnătură 

Localizare Mac OS X 10.5.8

[ Ignoră ]   [ # 22 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

pentru pc exista unul, nu face pc-u de la sine.
care ar fi problema sa faci o tura la un pc? scoti zilnic personaje din lista?

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 23 ]
RankRank
Jr. Member
Macuser din: 12.10.05

osX 10.4.11
safari 3.1.1
ym: 3.0 beta 3 (98885)

de cand s-a updatat safari nu mai merge voice conversation cu nimeni.
e si la voi asa? vreo solutie?

ym: cobilanschi

[ Ignoră ]   [ # 24 ]
RankRankRank
Member
Din: RFG
Macuser din: 28.03.07

sterge ym (cu plist cu tot) si reinstaleaza-l. daca nu merge, sterge-l din nou si reinstalezi safari 3.1.1 + ym.

[ Ignoră ]   [ # 25 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

e posibil, ym s-a mai stricat odata de la un update de safari. dar poti incerca sa stergi plistul si atat.

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 26 ]
RankRank
Jr. Member
Macuser din: 12.10.05

am sters plistul, nu-i de la el si mi-e ca reinstalarea NU rezolva. Insa mi-ar fi de ajutor daca as intelege ca DOAR LA MINE e aceasta problema….

[ Ignoră ]   [ # 27 ]
RankRankRank
Member
Din: Paris
Macuser din: 11.03.08

salutare

nu stiu daca am scris bine aici. Daca nu e bine, rog adminii sa-mi mute postul , merci.

Problema mea este urmatoarea: folosesc yahoo messenger, ultima versiune, pt ca sa transfer cate o poza ceva cu prietenii mei care (inca)sunt pe windows(saracii de ei). Totul merge bine si frumos daca trimit eu maxim 5 documente, sau daca primesc tot la fel. Dar daca ma adaug altele la lista, in plus de cele care le-am pus prima data; nu mai merge. Trebuie sa inchid programul si sa il deschid din nou ca sa mearga. Si e foarte nasol, mai ales daca vorbesc cu cineva cu webcam…“stai asa ca tre sa dau restart…sa imi dai webcamu din nou” :D

Mai are careva problema asta? Si ma puteti ajuta si pe mine? Va dau o bere ..virtuala.

Sa traiti

[ Ignoră ]   [ # 28 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Iahu Messenjer suge pisici moarte. Când te plictisești de bubele sale treci la Adium - ca tot restul lumii.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 29 ]
RankRankRank
Member
Din: Paris
Macuser din: 11.03.08

stiu frate, folosesc adium, imi place micutul. Problema e ca nu are webcam integrat, si cand trimit sau primesc cate ceva documente de la pretenii windowsieni, odata merge, odata nu merge. Pt asta vreau sa rezolv problema cu pocitania de yahoo

[ Ignoră ]   [ # 30 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti, Ro
Macuser din: 31.10.07

Problema cu file transfer nu e 100% suportata de Adium. Uneori merge alteori nu. Cred ca e treaba de Karma.
Problema cu YM e foarte mare si din punctul meu de vedere… nu se merita doar sa-i vad mutricica lu mai stiu eu cui sa mi se blocheze in draci.
Daca am chef de mutricele si voci gingase ma dau pe skype, dar nu prea am chef… asa ca adium ruleaza. Cine nu poate sa-mi trimita fisiere via chat client stie adresa mea de mail, pot sa-i pun la dispozitie si un cont de FTP. Cui ii e lene sa ma mai scuteasca de prostiile lui. Filme si alte asemenea nu transfer de felul meu.
EDIT
Adium are un web cam printr-un serviciu 3-rd party pe care l-am incervat o singura data. Merge binisor. Am fost numa curios…

Semnătură 

Accidentele se întâmplă atunci când doi sau mai mulți oameni vor să pară deștepți simultan.

2 din 22
2