1 din 4
1
Cum modificăm un font şi cum punem diacriticele
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucureşti, Sala Palatului
Macuser din: 30.10.05

Iniţial m-am gîndit să pun topicul de faţă la Design & Publishing, dar cred că depăşeşte cu puţin domeniul. E de interes general şi priveşte, la urma urmei, limba română.
Modificarea unui font cu lipsuri e o operaţiune relativ uşoară, dacă avem, cumva, FontLab Studio. Faţă de acum zece ani, cînd implementarea standardului Unicode era aproape inexistentă pe mac, şi cînd trebuia să eliminăm semne de pe tastatură (paranteze drepte, acolade, backslash) pentru a face loc semnelor specifice limbii române, acum adoptarea unui layout românesc e floare la ureche. Mai mult, programelor de paginare sau de procesare de text (Quark, InDesign, MS Office, Nissus, Pages etc) li s-a implementat standardul corect, dar şi cel incorect poate fi vizualizat fără probleme. Ar fi o prostie, deci, să mai folosim fonturi modificate cu drujba. Mai mult, astfel de fonturi îl năucesc definitiv pe InDesign. Cu toate astea, deşi pare, cum am spus, foarte simplu, există încă niscaiva neclarităţi. Apoi, în cazul unui font OTF, se pune problema specifică Windows, aceea a standardul hibrid româno-turcesc de care ne lovim (sau se lovesc ei de atîta timp). Cum codarea Unicode permite ca fiecărui semn să-i fie repartizată o căsuţă, s-ar părea că am terminat treaba, cum zicea Dacul, în cinci minute.
Există însă cîteva dificultăţi şi neclarităţi. FontLab prezintă la deschidere mai multe opţiuni: Names Mode, Ranges Mode, Pages Mode şi Index. Deşi Names Mode pare cel mai uşor de folosit (pentru că indică locurile exacte şi descrise cu cuvinte ale lui Ţ şi Ş), alegerea lui ne va da mari dureri de cap. Corect (şi nu ştiu de ce) e să alegeţi Pages Mode. Cîmpurile în care stau semnele ş, Ş, ţ, Ţ sînt 0219, 0218, 021B, 021A. Important e că, dacă semnele nu există fizic, programul le va indica cu gri. Un simplu click-click şi FontLab aduce semnele linkuite. Alegerea mai uşoară din Names Mode Tcommaaccent sau Scommaaccent duce la erori de afişare în cele mai multe programe.
Evident, după ce veţi fi ales Pages Mode, e musai să alegeţi şi subcategoria: MacOS Romanian. FontLab vă va înfăţişa locul unde trebuie să stea diacriticele dorite
Să nu uitaţi de amicii noştri de pe Windows, că şi ei sînt oameni. Merită să mai pierdem cinci minute, dar să avem o compatibilitate extinsă, decît să ne încăpăţînăm şi apoi să asudăm la conversii. Locurile pentru Scedilla şi Tcedilla (de rînd şi majuscule) sînt, în ordine: 015F, 015E, 0163, 0162. La sfîrşit, alegem formatul în care salvăm (îmi place tot mai mult cel otf, sau TTF-OTF). Şi putem folosi fontul pe două platforme. Uf.
Pentru exemplificare, am ataşat o imagine care să vorbească mai mult decît o mie de cuvinte.
P.S.: Cred (sînt convins) că operaţia NU încalcă drepturile de autor, întrucît nu schimbă numele fontului, numele autorului şi drepturile. Este doar o completare a unui lucru neterminat. Nu schimbă nici desenul. Aşa că…

[ Modificat: 15 Aprilie 2009 09:01 PM de iaru ]
Imagini atașate
Picture 1.png

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest, White Pond (= Balta Albă)
Macuser din: 11.10.05

Da, așa fac și eu, aproximativ, numai că am lucrat, în ultimii ani, numai cu Fontforge, mi se pare mai simplu (!) și mai prietenos, deși are interfața grosolană, de linux.
Eu mi-am românizat peste 15 fonturi, inclusiv Helvetica Neue, e enervant să nu ai caractere RO.

P.S. Treaba cu ® nu știu, unii zic că nu ai voie să le postezi undeva public, ce faci tu acasă e altceva, mai ales dacă nu faci profit, cum e cazul meu.

Semnătură 

Cattus sum et thraece loquor
Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Eu am românizat cu drujba (şi cu Fontographer) vreo 2-300
De cînd am OS X şi cochetez cu OTF, numai 50-60. Dar am asudat din greu la primele, eram legat la mîini şi la ochi de folosirea Fontographerului…

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti

in sfarsit ai trecut pe FontLab smile
welcome to the club

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

si ca sa vin in completarea lui Iaru (ca tot m-a starnit) am facut un mic filmulet in spiritul celor spuse mai sus
numai ca n-am unde sa-l urc
daca e vre-un binevoitor cu un ftp, sa faca un pas in fata

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRank
Jr. Member
Din: București
Macuser din: 11.03.08

P.S.: Cred (sînt convins) că operaţia NU încalcă drepturile de autor, întrucît nu schimbă numele fontului, numele autorului şi drepturile. Este doar o completare a unui lucru neterminat. Nu schimbă nici desenul. Aşa că…

De obicei licențierea este specificată atunci cînd cumperi fontul. (Presupunînd acest lucru).
Din nefericire majoritatea “Licence Agreements” includ: “Licensee agrees not to modify, adapt, translate, reverse engineer, decompile, disassemble or create derivative works based on the Software. E.G. The Font”.
PS. (Dacă spun truisme, iertare) Pentru a folosi eficient un font ce respectă standardul unicode sînt necesare:
• folosirea unei tastaturi unicode (slavă domnului pe Mac sînt numeroase, unele grație d-lui Paliga). Pe Windows XP instalarea driverului de tastatura de la http://secarica.ro/html/ro_keyboard.html. Atît pe vista cît și pe XP sînt necesare selectarea layoutului RO Standard și nu Legacy. (Specific astea pentru că în afară de “România Liberă”, nu știu redacții care să lucreze pe Mac).
• folosirea unui editor de text ce înțelege acest standard (Din cunoștințele mele Pachetul Office 2007 Romanian - de windows - este cel-mai-cel).
• folosirea unui program de paginare ce înțelege acest standard (de la quark 7 în sus și de la CS2 în sus).
• pentru doritori suport pentru cratima fixă.

Întrebare off-topic ce ghilimele folosim noi?

[ Modificat: 16 Aprilie 2009 12:47 AM de Victor Jalbă-Șoimaru ]
 Semnătură 

Lăsați pisicile să vină la mine!

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05
STef… - 16 Aprilie 2009 12:37 AM

si ca sa vin in completarea lui Iaru (ca tot m-a starnit) am facut un mic filmulet in spiritul celor spuse mai sus

server: x.x.x.x
user: public
pass: public

Mulțumim, iaru. Facem un Wiki din topicul ăsta?

[ Modificat: 07 Februarie 2012 09:58 AM de Administrator ]

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Eu aşa aş zice. Însă pentru un Wiki, ar fi necesare mai multe explicaţii.
Apropo de Club. Era inutil clubul pînă la apariţia lui Quark 7 sau InDesign 4.0.4. Asta ERA situaţia, no Unicode, no romanian dictionary.
P.S.: Pentru WIKI mai lăsaţi-mă cîteva zile, s-o facem ca lumea.

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Nu-i nici o grabă.
Mulțămim din nou smile

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești

se incarcă fișerul atașat
se deschide cu text edit -> select all, copy
se deschide fontul dorit in font lab
meniul Glyph -> generate glyph -> paste
bifați opțiunea Mark new glyph și aveți marcat ce trebuie completat
wink

Fișiere atașate
fontlab codes.zip  (Dimensiune Fişier 1 - Downloads: 324)

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
iaru - 16 Aprilie 2009 02:00 AM

Eu aşa aş zice. Însă pentru un Wiki, ar fi necesare mai multe explicaţii.
Apropo de Club. Era inutil clubul pînă la apariţia lui Quark 7 sau InDesign 4.0.4. Asta ERA situaţia, no Unicode, no romanian dictionary.
P.S.: Pentru WIKI mai lăsaţi-mă cîteva zile, s-o facem ca lumea.

În ceea ce priveşte dreptul de autor… hm… Eu, cînd am cumparat Quarkul, am cumpărat şi trei fonturi. Asociatul meu, alte trei. Apoi, sînt fonturi free, apoi alea de la Adobe, tot cumpărate, dar care n-au româneşte, e doar o chestiune de bun simţ să le aduci la ostare “normală”. Sigur, cineva (chiar autorul) îţi poate interzice modificarea mapării. Dar ăla e un obtuz şi poţi uşor să-l arunci la gunoi!

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
altero - 16 Aprilie 2009 01:54 AM
STef… - 16 Aprilie 2009 12:37 AM

server: 94.62.7.185
user: public
pass: public

Mulțumim, iaru. Facem un Wiki din topicul ăsta?

l-am urcat

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Bravo. Exemplar.
O singură observaţie am, dar asta ţine de nebuniile softului: cînd faci mai multe fonturi din aceeaşi familie mare (cea care conţine cele 4 nuanţe, de plain, italic, bold şi bolditalic), cu semi, cu black, cu ultra, cu light, generarea automată a numelor duce la încurcături.

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Trebuie sa fi foarte atent daca sunt mai mult de 4 fonturi in familie.
Oricum, in filmulet am prezentat doar o parte din procesul de romanizare a fonturilor, cea care tine de alocarea carecterelor pe codul Unicode corspunzator si partea de compatibilitate cu Windows-ul. Este esential ca inainte de asta sa intram in preferintele FontLan si sa facem satarile corespunzatoare. Si sunt multe. Deasemeni in FontInfo inainte de fiecare generare de font.

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Cluj
Macuser din: 17.02.08

Cum FontLab Studio e pe bani, stiti cumva alte aplicatii care sa faca ceva similar?
Sau seturi de fonturi deja “ajustate”?
Merci
smile

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești

aplicații free care să facă asta - nu / dealtfel, și fonturile sunt pe bani smile
fonturi ajustate - cele cu terinația PRO din sistem

1 din 4
1