4 din 4
4
Am analizat filmul buclucaş. Ăla. Ştiţi voi care.
  [ Ignoră ]   [ # 46 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: spatele laserului
Macuser din: 13.02.07

OK, Administrator s-a trezit de la gălagie - orice reply în continuare ne-legat de subiectul TEHNIC al acestui thread va duce la un mic ban.

Filme, cadre, biți, upercuturi, photoshop, geci și mișcari rapide. Fără motive. Motivele duc la ban.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 47 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest
Macuser din: 31.10.05

Eu zic ca sunteti prea prinsi in chestia asta cu trucajul sau ne-trucajul..

Si ca sa ne mai si destindem : http://www.trilulilu.ro/RazorKillarmy/7c698320732074

 Semnătură 

Locul pisicii e pe (langa) Mac! Pentru binele Macului…
Vedeti Teoria Teoriilor de la Discutii Generale

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 48 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucureşti, Sala Palatului
Macuser din: 30.10.05
dacuBurebista - 30 Noiembrie 2009 09:28 PM

faza e că iaru o să ia acuma o pauză la teve
smile smile smile

Nu, Dacule, de ce sa iau. Teveu’ o sa ma cheme nu pentru parerile mele, ci pentru felul in care le expun.

Intr-un fel, imi pare rau ca am pus cadrele. Constat ca nimeni (mai exact, aproape nimeni) nu vrea sa discute cadrele.
Continui sa afirm ca TREBUIE sa lasam pasiunile politice TOCMAI pentru ca sintem liberi sa tinem cu cine vrem, iar celalalt e, si el, liber sa faca exact ce vrea.
Deci, @Tudor, eu as face urmatoarea proba. As pune imaginile in desfasurare si as acoperi cu ceva femeia si baiatul. In felul asta ati vedea ca restul cadrelor sint ok, ca umbra de pe fata personajului se desfasoara corect. Ca gestul a existat, dar NU a fost atit de “tare”. Dar asta nu are nici o importanta. Eu voiam sa analizam credibilitatea cadrelor incriminate de mine, sa ne spunem parerea profesionala despre o chestie incurcata.
Hm, poate ca nu e inca momentul.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 49 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti, S1, Romania
Macuser din: 04.12.06

Felicitari, Iaru smile

mi se pare naivitate sa emfazezi imaginile alea. ele exista, exista un gest neplacut. puteau sa ii puna si o sabia ninja in mana, daca tot se maimutareau asa la imagini. ca sa vezi gestul de a se scuza, ca de a spune ca nu a lovit pe nimeni…sunt alte discutii.
si pt ca filmuletul nu e f cusher, ar fi putut merge cineva la budapesta, sa ii faca o expertiza pe bune. si ar fi reiesit cam ce se spune pe aici. si nu chiar ce analizeaza baiatul ala pe tv cu pixul smile))
oricum, din surse apropiate locului, filmul exista. exista si alte casete care arata un gest.

PS offtopic:
te-am vazut la RTV, zilele astea si mi-a placut atitudinea smile) nu periez, m-am amuzat (iar pe fond, iti dau dreptate la opinii). cand ii vedeam pe nenii aia isterici de la pd si pe ceilalti facandu-si apele, te comportai f natural smile)

 Semnătură 

Berea fara alcool e primul pas spre femeia gonflabila.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 50 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 28.09.06

Incerc sa ma bag si eu in seama.

Toata lumea se uita la pixeli, lumini albastre si alte muste pe perete.

De ce nu analizati filmarea prin prisma reactiei celorlalti participanti la acea adunare ?!?!

Pe langa aberatiile pe care le tot aud la TV, care mai de care isi da cu parerea, amesteca termenii, rezolutii, web, beta, si alte cuvinte care “dau bine”. Ar trebui sa le spuna cineva cat sunt de penibili.

Parerea mea este ca acea filmare este autentica. Pot justifica cu argumente orice incercare de a afirma ca este un trucaj. Si aici va dau un pont .... La calitatea aceea a filmarii ( cred ca este DV sau DVCAM filmat cu o camera prosumer, adica una pentru amatorii cu bani, si nu profesionala cum se tot spune ) este FOARTE GREU sa faci o modificare a continutului, un trucaj, mai pe intelesul lumii, care sa fie atat de greu de observat. Ca exercitiu ... incercati sa adaugati un element intr-o imagine dinamica, luata de pe net, youtube sau alta sursa similara.

Apoi, imi e foarte greu sa inteleg, de ce a stat 5 ani, aceasta filmare nedezvaluita. Sa admitem ca cel care a filmat, i-ar fi vadut-o lui Patriciu. De ce a scos-o tocmai acum la iveala, si nu a folosit acest “cartus” in momentul ( penibil de altfel ) in care a aparut in instanta ?!?!

Se poate presupune si ca ar fi o miscare basesciana in 2 pasi, sau o actiune cu recul benefic. Adica ... lanseaza momeala chiar el pe media, dupa care vine cu rezultatul “expertizei”, care evident constata ca este un fals. Si el zice ... “ia uitati cum vor mogulii sa ma faca ... dar nu le tine cu capitanul !!!”

Repet ... sunt dispus oricand sa explic pe larg si tehnic si “artistic” acea filmare pe care eu o cred FOARTE reala. Ce ma enerveaza foarte tare este atitudinea “specialistilor” in a ne lua de prosti !!!

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 51 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucureşti, Sala Palatului
Macuser din: 30.10.05

Repet: aproape totul e real în imaginile furnizate. Cu excepţia cadrelor 374, 375 şi poate 376, în care PUMNUL viitorului preşedinte e mărit artificial. Kata4, la asta îţi cer să te uiţi.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 52 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești
Macuser din: 11.10.05

cred că sunt și softuri mai bune…

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 53 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05
Kata4 - 02 Decembrie 2009 07:32 PM

Apoi, imi e foarte greu sa inteleg, de ce a stat 5 ani, aceasta filmare nedezvaluita. Sa admitem ca cel care a filmat, i-ar fi vadut-o lui Patriciu. De ce a scos-o tocmai acum la iveala, si nu a folosit acest “cartus” in momentul ( penibil de altfel ) in care a aparut in instanta ?!?!

S-a chinuit omu’ 5 ani să o modifice pixel cu pixel grin
Propun interzicerea camerelor DV PAL & NTSC. Toată lumea să filmeze 4k raw ca să se vadă domle’ clar ce se întâmplă acolo. grin

A încercat cineva să ia pe el o geacă de aia cu elastic la mâneci și să încerce să facă “mișcarea” în fața unei oglinzi ?

 Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 54 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj
Macuser din: 18.10.05

De acord, lasam imaginile si interpretam gestica. Repet, nu ma pricep nici la editare video.
Dar, de bun simt.
Iaru, ai spus parca de niste cadre redate “mai rapid”. Daca eu mangai un copil pe fata, intrabandu-l “cum te cheama, pui de dac” si scena este redata mai rapid, se poate interpreta ca “jap! cara-te!”. Gresesc chiar atat de rau?
Faptul ca lipseste sunetul - ciudat, doar camerele de obicei inregistreaza si sunet, de ce l-ar fi eliminat?... ar putea dovedi ipoteza mea - e mai greu, zic eu, sa “iutesti” vorbele fara alterarea frecventei. Doar daca ai elimina din text, poate ar merge.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 55 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 28.09.06

Nu e marit artificial. Practic el capitan ii da un dos de palma. Palma dupa impact se deschide usor. Camera video avand un timp de expunere relativ mare, obiectele in miscare ( mai ales laterala in cadru ) apar blurate ( neclare ). In cele 3 fotograme, apare palma care se desface usor. Este un rezultat firesc al inertiei. Singurul personaj care ajuta la crearea confuziei este cucoana interpusa intre planul baiatului - mana capitanului si obiectivul camerei. Acest obstacol optic este cel care lasa loc speculatiilor.

Repet, uitati-va la reactiile celor din jur. Cel din dreapta doamnei, doamna, cel din stanga pustiului si chiar reactia presedintelui. Nu observati uluirea lor ?!?! Nu vedeti sincronismul gesturilor ?!?!
Se spunea mai deunazi ca este accelerat gestul. Din nou fals .... nu exista niciun element vizual sa intareasca asta. Uitati-va la faldul gecii deschise al presedintelui. Se misca natural, in concordanta cu gestul facut. Lovitura nu este puternica. Gestul insa .... DA! Daca, personal, am trecut peste reactii gen, tiganca imputita, gaozar, etc .... acceptand ca el comandante este un conducator, ales ce-i drept, de catre o masa reprezentanta si reprezentativa a majoritatii mizeriei de societate in care traim, mai pe scurt spus, omul potrivit la locul si timpul potrivit, si ca asta-i atitudinea pe care o percepem pe strada zi de zi, NU pot sa trec peste gestul violent asupra unui copil. AM copil si ma gandesc daca ar fi fost copilul meu in locul acelui baiat !!! Indiferent de ce ar fi spus copilul. Ca si o injuratura sau injurii adresate, tot din societatea “dezvoltata” la indicatiile ilustrilor guvernanti le-a invatat. Lucrez si in invatamantul superior, am avut un proiect anul trecut in 16 licee din toata tara, si vad pe zi ce trece cum se degradeaza conditia umana inca din scoala. Am ajuns un popor de cocalari si smenari.

De ce ?!?! Pentru ca permitem ca astfel de lucruri sa se intample! Va fi macar judecat vreodata in instanta Base sau altul ca el pentru faptele lor ??? NUUUUUUUU ....

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 56 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 28.02.06

De ce nu se inchide thread-ul de discutii si se lasa doar un poll:

1) Filmul este trucat, copilul nu exista, femeia nu exista, iar Basescu era in alta localitate in acel moment. Nu are nicio legatura, dar voi vota Basescu.
2) Filmul este real si matele mele se intorc pe dos, in conditiile in care realizez ca acel macel asupra fetei baiatului este sursa necazurilor acestui popor. A, votez cu Geoana.
3) Voi n-aveti treaba?

 Semnătură 

0% MacBook Pro 17” Unibody 2.66Ghz, 4GB RAM, SSD 256GB Corsair P256
60% Macbook Unibody 2.4GHz
60% iPad 32GB
0% iPhone 3GS 32GB
0% iMac Aluminium 2.4 GHz, 4GB RAM, 150GB WD VelociRaptor
50% iPod Touch 1st gen, 8GB

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 57 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: spatele laserului
Macuser din: 13.02.07

Ca să nu fiu nevoit să dau ban-uri la grămadă, discuția se închide. Dacă nu puteți comenta on-topic pe macuser.ro atunci comentați cu pixul pe ziar sub articolul lui Iaru.

Profil
 
   
4 din 4
4