2 din 2
2
Așa nu! (experiențe proaste cu diverse firme - non-Apple related)
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Tulcea
Macuser din: 26.08.06

Eu am avut numai experiente placute cu PC Garage, 1 hard extern inlocuit in garantie, 1 hard extern nu s-a putut rezolva in termenul de 15 zile si am primit banii inapoi, pentru un cablu lightning am primit iar banii inapoi. Din punctul meu de vedere sunt ok.

Semnătură 

13” Macbook Pro 2015

[ Ignoră ]   [ # 17 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Să nu vă pună Michiduță să comandați vreodată ceva de pe az-europe.eu.
Veți sfârși prin a apela la bancă să vă recupereze banii.

Soția a vrut un coș de gunoi încorporabil în mobila de bucătărie cu mecanism de închis capacul coșului la închiderea ușii corpului, în fine, o chestie care nu-i tocmai pe toate drumurile.
După ce n-a găsit la nici un importator l-a găsit acolo, pentru că bineînțeles la ei apare în stoc.
Comanzi, plătești online cu cardul, civilizat, curat, uscat.
Comanda dvs. se va livra din Slovacia până în România în aproximativ 10 zile lucrătoare.
Numai că statusul ăla așa rămâne, în veci. La mail nu răspund.
Moment în care te trezești la realitate și găsești review-urile despre ei, care descriu toate exact experiența ta.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 18 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10
Maclean - 11 Mai 2016 01:01 PM

Să nu vă pună Michiduță să comandați vreodată ceva de pe az-europe.eu.
Veți sfârși prin a apela la bancă să vă recupereze banii.

Soția a vrut un coș de gunoi încorporabil în mobila de bucătărie cu mecanism de închis capacul coșului la închiderea ușii corpului, în fine, o chestie care nu-i tocmai pe toate drumurile.
După ce n-a găsit la nici un importator l-a găsit acolo, pentru că bineînțeles la ei apare în stoc.
Comanzi, plătești online cu cardul, civilizat, curat, uscat.
Comanda dvs. se va livra din Slovacia până în România în aproximativ 10 zile lucrătoare.
Numai că statusul ăla așa rămâne, în veci. La mail nu răspund.
Moment în care te trezești la realitate și găsești review-urile despre ei, care descriu toate exact experiența ta.

Acuma serios, cand vezi cum au tradus siteul in romana cu google translate nu iti pui intrebari inainte de a-ti da datele de pe card?

Semnătură 

Mac: iMac Pro 2017
Phone: iPhone X 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch 3 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB
Wireless: Time Capsule 2TB (2013)

[ Ignoră ]   [ # 19 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
CANARIS - 09 Mai 2016 01:32 AM
Maclean - 07 Mai 2016 03:06 PM

PC Garage

Sunt în proprietatea eMAG de câteva săptămâni…

... iar azerty.ro este acum cel.ro, și cu asta am spus tot.

Din păcate situația concurenței în online-ul IT românesc devine ca în bancul cu doi exploratori care trebuie să fugă de leu.
Bre, da’ poate e loc pe piață de ceva la categoria serios, nu numai [cei mai puțin nașpa dintre toți restul] ...

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 20 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Piata in general a fost scuturata de tunami-ul cu vanzarile online care au promovat produse mai ieftine si care de fapt au promovat servicii mai ieftine si mai slab calitative. Cand tu esti doar un moving box si ai 50 centi la un produs nu iti permiti sa faci prea multe ca nu ai de unde. Am lucrat in domeniu si am vazut o gramada de firme luptandu-se si retragandu-se de pe piata end user unde mariginle s-au erodat enorm si tintind doar corporate. Emag pana in momentul care s-a vandut a mers tot timpul in pierdere dar a spart piata si I-a spart si pe altii. La un moment dat politica era sa ii crape pe toti dupa care sa mai scumpeasca, nu stiu daca le-a reusit.
Amazon ma uimeste. Scrii ca ssd-ul nu mai merge si iei iti trimit altul, fara teste, fara logs , etc. Citind despre experienta ta cu pc garage si eu as fi fost mahnit/indignat. Cand mai cumparam prin tara am fost destul de incantat de F64, parea ca gasisera echilibrul intre preturi si nivelul serviciilor. Dar era un magazin de nisa, poate se descurcau mai bine asa.
Am intalnit un producator, Fortinet, care a vea o politica interesanta. Preturi fixe pentru end user, discount fata de pretul de lista pentru reseller. Toata lumea facea un profit frumusel din vanzarea lor si putea investii in servicii presales si post sales.  Aveai un posibil client, inregistrai clientul la Fortinet, dadeai echipamente in teste, consultant, etc. Daca clientul constata ca ii place produdul dar vroia un pret mai bun nu il putea cumpara de nicaieri pentru ca tu erai deja inregistrat si astfel tu care ai investitit iti pastrai vanzarea si profitul. Nu incuraja vulturii/moving box sa vanda cu un adaos de 5% doar ca sa vanda pentru ca era bine, nu investisera nimic in proiect.

PS. Zine acum si bancul cu exploratorii smile

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 21 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Păi credeam că e arhicunoscut smile

Doi exploratori în junglă ies într-un luminiș la capătul căruia este un leu.
Leul se repede la ei.
Unul din ei dă să o rupă la fugă. Celălalt, resemnat, îi spune:
- Știi că nu poți fugi mai repede decât leul, nu ?
- Păi nu trebuie să fug mai repede decât leul. Trebuie doar să fug mai repede ca tine ...

Cam așa și cu concurența românească.

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 22 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Hai să mă mai plâng un pic.

Dacă vi se pare că în ultima vreme Apple și-a luat nasul la purtare înseamnă că n-ați văzut prea multe PC-uri.

Îmi trece acum prin mână un lot de câteva zeci de laptopuri Dell. Modele de business, d’ălea de costă cât un Macbook Pro.
Ei bine, chinesium. Dau băieții ăia un rasol de nu-i adevărat.

Când vezi unul, două nu-ți dai seama, dar când vezi diferențe de ambalare în acelați lot, iar din 20 desfăcute până acum unul e mort din fabrică, și din lotul precedent vreo două au trebuit trimise în service după o săptămână de utilizare, parcă începi să vezi altfel lucrurile.
Înainte de Dell-urile astea mi-au trecut prin mână alte aproape o sută de HP-uri, tot modele de business. Am avut la unul din ele un hard disc cu bad-uri (câteva loturi au fost configurate cu hard disc ...) și la altul s-a bulit panglica LVDS, ambele rezolvate în service. Atât.

Credeți-mă, Apple face în continuare lucruri bune. Mai dau ei gherle din prea multă ambiție, gen tastaturile cu cursă scurtă prea sensibile la praf. Dar în rest ștacheta globală a coborât mai mult.

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 23 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Viteza necontrolata este o problema. Toti se arunca sa scoata primii si sa se bucure de avantajele de rigoare. Si noi am refuzat un model de dell cu defectiuni evidente din fabricatie, si nu e vina lui dell neaparat, intel scoate pe banda rulanta produse $$$ schimba in draci chipset-urile New proc acelasi pret $$$ exterm de mici avantajele dar schimba chipsetul, socketul si dell care are 70 de modele pe piata, shimba linia, pune memorii, cpu, gpu, alte chipuri ii da rezultate ok in teste sintetice dupa care le trimite la parteneri. Si supriza chipul de la realtek are probleme pus in sarcina intensa si crapa :(, sau se fat teste pe un lot de chipuri se da ok, se da comanda de mass production lotul 2 supriza are bube:P.
Lucrez doar cu companii mari si ele comanda computere din loturi care s-au dovedit a fi ok testate de consumers si small busines, de obicei mai vechi de un an pe piata. Se testeatza pt cateva luni in interios latitude 5470, este ok, avem nevoie de 20.000, se comnda 22.000, 2000 pentru utilizatori noi si replace defective units, si dell ne garantaeza ca ne va aproviziona cu acest model inca cel putin doi ani de la aceptarea modelului. Asta e viata smile, acum scriu de pe un XPS care nu a trecut testele clientului, asa a ajuns la mine, contractor, unul din cele 60 de bucati cumparate doar pentru teste, si ce masina, xeon, 32 GB, 1TB ssd pci, nu a trecut dearce s-a gasit ca ecranul este prea glosy, reflexiile pe ecran fiind prea puternice pentru lucrul normal, in timp ce lucrez vad toate neoanele de pe tavan in excel-ul meu :p, l-am acceptat pt puterea de calcul si pt ca il folosec predominant in docking station cu monitoare Dell de buna calitate wink.

Semnătură 

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch II | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 24 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10
Maclean - 11 Iunie 2018 08:24 PM

Hai să mă mai plâng un pic.

Dacă vi se pare că în ultima vreme Apple și-a luat nasul la purtare înseamnă că n-ați văzut prea multe PC-uri.

Îmi trece acum prin mână un lot de câteva zeci de laptopuri Dell. Modele de business, d’ălea de costă cât un Macbook Pro.
Ei bine, chinesium. Dau băieții ăia un rasol de nu-i adevărat.

Când vezi unul, două nu-ți dai seama, dar când vezi diferențe de ambalare în acelați lot, iar din 20 desfăcute până acum unul e mort din fabrică, și din lotul precedent vreo două au trebuit trimise în service după o săptămână de utilizare, parcă începi să vezi altfel lucrurile.
Înainte de Dell-urile astea mi-au trecut prin mână alte aproape o sută de HP-uri, tot modele de business. Am avut la unul din ele un hard disc cu bad-uri (câteva loturi au fost configurate cu hard disc ...) și la altul s-a bulit panglica LVDS, ambele rezolvate în service. Atât.

Credeți-mă, Apple face în continuare lucruri bune. Mai dau ei gherle din prea multă ambiție, gen tastaturile cu cursă scurtă prea sensibile la praf. Dar în rest ștacheta globală a coborât mai mult.

Sunt utlizator de mac (laptop si desktop) din 2013. Dar asta e ultimul pc de la apple pe care il cumpar. Am dat 5000 de euro pe un iMac Pro care nu functioneaza. O buna parte din posesori se plang de restarturi in timp ce doarme. Pe langa asta mie mi se restarteaza in timp ce export video 4k in Final Cut Pro. Full HD e ok. E inutilizabil din cauza asta. Pentru ce **** *** am dat 5000 de euro daca nu e in stare sa faca exact lucrul pentru care e facut. Nu, asa ceva nu pot accepta. Nu, nu-l pot duce in service. Lumea deja a incercat chiar si de 3 ori si fiecare replacement a avut aceeasi problema. Sunt 6 luni de zile de cand apple cunoaste situatia (sunt 2 discutii mari pe platforma lor de discutii) si niciun update nu a rezolvat problema. Se presupun 2 probleme: chipul T2 e ***** sau placa video. In orice caz, e inacceptabil sa faci asa ceva utilizatorilor pro. Mai bine imi construiam eu un PC si suportam Windows-ul.
Daca mai pui si rahatul ala de mac book pro 2017 cu touchbar in calcul, nu poti spune ca apple scoate hardware bun. Taste care se strica si acuza utilizatorii ca nu stiu sa o foloseasca sau ca se curata cu aer comprimat si tinut laptopul la fix 75 de grade. WTF? Iar touch bar-ul ala e o prostie pentru productivitate. Mai tare te distrage de la treaba decat altceva. Mi-a luat mult sa-mi recunosc mie ca nu mai tre sa inghit brand rape-ul pe care-l practica Apple. Acum e momentul si sa actionez.

Semnătură 

Mac: iMac Pro 2017
Phone: iPhone X 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch 3 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB
Wireless: Time Capsule 2TB (2013)

[ Ignoră ]   [ # 25 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Faptul ca nu mai poti umbla tu end userul la componente a complicat mult problema. Face placa video figuri, iei alta, uzina duduie, ti-o schimba aia in garantie cu alta ce are aceeasi probleme, asta e alta problema dar uzina duduie, tu faci bani intre timp. Ai nevoie de mult ramm mai pui, nu e loc, schimbi placutele cu altele mai dense. Se misca greu ssd, doua PCI expres, etc.
Zbarnai in taskurile mele cu un computer Z620 din 2012, e drept ca am bagat ceva bani in upgrade-uri dara daca as schimba maine la ultimul Z placa video, SSD pci, le-as putea reutiliza, deci tot eficient, si cel vechi as lua ceva euroi. Dar am liberitatea software de am alege harware-ul. Cand esti blocat int-un ecosistem e naspa, aleg deja altii pentru tine.
Partea buna cloud, elastic, performant, din ce in ce mai multe solutii pot fi rulate acolo PaaS or SaaS. In taskurile mele, am nevoie pentru cateva teste de 64 de cores, 320 GB RAM, Nvidia Tegra, SSD xxx IOPS,  etc, o masina in Azure, rulat testele, platit 25$, done, next phase wink.

Semnătură 

2 din 2
2