4 din 4
4
Tesla- automobilul electric este aici
  [ Ignoră ]   [ # 46 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Ceva detalii se vor mai schimba pe parcurs, e totuși prototip, a și spus omu’.
Dar deja putem începe să ne punem probleme mai neaoșe, cum ar fi dacă pot duce porcu’ la pârlit cu ea.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 47 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Pentru cine n-a văzut prezentarea azi de dimineață în direct, aici este o înregistrare completă și la calitate foarte bună:
https://player.vimeo.com/video/161138986

Merită, zău, să-i alocați 20 de minute din viață, este istorie.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 48 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Tulcea
Macuser din: 26.08.06

Frumoasa masina, am facut precomanda pentru 2 bucati, una rosie si una neagra ca sa nu ne certam in familie,era si mai fain daca aveau pe Rose Gold dar na…. Va tin la curent cand se livreaza.

Semnătură 

13” Macbook Pro 2015

[ Ignoră ]   [ # 49 ]
RankRank
Jr. Member
Din: France
Macuser din: 21.07.14

Nu e rea deloc, merci Maclean pentru link-ul de la lansare…

Daca stai sa compari cu pretul si autonomia de la i3… care apropo e o masina extrem de placut de condus…

Semnătură 

 iMac 27” i7 3.5GHz 3TB FD  MacBook Air 13” i7 1.7GHz 512GB SDD  AirPort Time Capsule 3TB  AirPort Express  Apple TV 4  Watch 42 SS

[ Ignoră ]   [ # 50 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Pana la urma cat costa in Europa? Vad ca afiseaza 35000$ si 1000€ avans. La ei e ca al apple 1$ = 1.20 € :( ?

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 4 & 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch IV | aptv 4K

[ Ignoră ]   [ # 51 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

La prima vedere offtopic, dar ...
http://www.zf.ro/auto/unul-dintre-cele-mai-bine-pazite-secrete-din-romania-cat-costa-o-dacia-la-poarta-fabricii-15331282

Astfel, „la poarta fabricii“ preţul mediu al unui autoturism Dacia, din gama Logan, Logan MCV, Sandero şi Duster este de 30.300 de lei sau 6.800 de euro.

Spre comparaţie, preţul mediu de piaţă urcă spre 15.000 de euro cu TVA, în condiţia în care jumătate din producţie este reprezentată de Duster, al cărui preţ urcă inclusiv la peste 18.000 de euro, cât costă echiparea de top, pentru care există şi cererea cea mai mare

.. stau și mă întreb cât ar costa Daciile dacă ar fi vândute direct, cum își vinde Tesla mașinile. Cum să ajungă mai mult decât dublu prețul final ?
Ei ne-au zis de mașina de 5000 de Euro, da’ noi n-am crezut ...

De unde se vede că Tesla inovează și în comercial, nu numai în tehnologie, și se simte.
Sau “I hate to admit it, but Tesla did everything right” înseamnă mult mai mult decât ar părea la prima vedere.

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 52 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Maclean - 17 Mai 2016 06:29 PM

La prima vedere offtopic, dar ...
http://www.zf.ro/auto/unul-dintre-cele-mai-bine-pazite-secrete-din-romania-cat-costa-o-dacia-la-poarta-fabricii-15331282

Astfel, „la poarta fabricii“ preţul mediu al unui autoturism Dacia, din gama Logan, Logan MCV, Sandero şi Duster este de 30.300 de lei sau 6.800 de euro.

Spre comparaţie, preţul mediu de piaţă urcă spre 15.000 de euro cu TVA, în condiţia în care jumătate din producţie este reprezentată de Duster, al cărui preţ urcă inclusiv la peste 18.000 de euro, cât costă echiparea de top, pentru care există şi cererea cea mai mare

.. stau și mă întreb cât ar costa Daciile dacă ar fi vândute direct, cum își vinde Tesla mașinile. Cum să ajungă mai mult decât dublu prețul final ?
Ei ne-au zis de mașina de 5000 de Euro, da’ noi n-am crezut ...

De unde se vede că Tesla inovează și în comercial, nu numai în tehnologie, și se simte.
Sau “I hate to admit it, but Tesla did everything right” înseamnă mult mai mult decât ar părea la prima vedere.

E nu e asa de simplu. Pret la poarta nu are costurile transporturilor aferente, marja lasata si dealarilor , RD, etc. Oricum nu mai urmaresc fenomenul Logan de mult dar am fost surprins cand un unchi si-ai luat anul asta logan cu 14.000€ sau ceva similar. l-am intrebat ce s-a intamplat cu loganul de 5000€ si mi-a zis ca deh loganul nou e dintr-o alata clasa smile. O stii el ce o stii. In UK daca te chnui un pic gasesti la 15.000€ BMW F10 (seria 5 >2010) si aia e o masina de cazi jos smile. Dar fiecare are calculele lui wink.
Ce cred eu ca ne asteapta in 15 ani. Masini care se conduc singure. Nu mai ai masina ta ca e prea scump. Iti chemi o masina (public car pool gen taxi) te duci unde ai nevoie si gata, eliberezi masina. In felul asta traficul o sa scada enorm. Iar cine vrea logan tre sa plateasca 35.000€ ca sa ne polueze si ocupe parcarile smile. Deja sunt si pe la noi masini de inchiriat cu ora. Platesti vre-o 5€ pe ora plus 0,45 € pe km (de acasa pana in centru 15 min fara traffic 5 km , deci un drum costa cam 7 € ceea ce nu e rau). Singura problema e ca nu le gasesti in fata casei si trebuie sa te duci dupa ele, uneori prea mult. Dar daca vin singure in 5 min si s-a rezolvat problema smile.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 53 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Cristian Ceobanu - 18 Mai 2016 06:23 PM

Ce cred eu ca ne asteapta in 15 ani. Masini care se conduc singure. Nu mai ai masina ta ca e prea scump. Iti chemi o masina (public car pool gen taxi) te duci unde ai nevoie si gata, eliberezi masina. In felul asta traficul o sa scada enorm. [...] Dar daca vin singure in 5 min si s-a rezolvat problema smile.

https://www.tesla.com/videos/full-self-driving-hardware-all-tesla-cars

Acușica. Prin Tesla, musai. smile

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 54 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Ce fel de pierde vara isi permite o tesla dar face ‘taximetrie’?

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 55 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Nu m-aș mira deloc să fie chiar .. Tesla.

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 56 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Eu sper ca ei isi imagineaza ceva gen dupa ce omu ajunge la servici masina sa plece singura si sa faca taximetrie, cam asta cred ca se integreaza in filozofia lor.
Altfel nu stiu, ma gandesc ca timpul tau ca proprietar de tesla costa mult mai mult decat o cursa cu uber si ar fi totala pierdere de vreme.

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 57 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Rețeaua de superchargere Tesla, 2017.

Imagini atașate
sc2017.jpeg
 Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 58 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Maclean - 20 Octombrie 2016 07:11 PM
Cristian Ceobanu - 18 Mai 2016 06:23 PM

Ce cred eu ca ne asteapta in 15 ani. Masini care se conduc singure. Nu mai ai masina ta ca e prea scump. Iti chemi o masina (public car pool gen taxi) te duci unde ai nevoie si gata, eliberezi masina. In felul asta traficul o sa scada enorm. [...] Dar daca vin singure in 5 min si s-a rezolvat problema smile.

https://www.tesla.com/videos/full-self-driving-hardware-all-tesla-cars

Acușica. Prin Tesla, musai. smile

Da, se misca mai rapid decat ma steptam, acum cu radar hardware 2.0 plus noul soft s-ar putea sa vedem masini autonome pe autostrada anul asta si abia le astept, visez si eu smile. Anul asta am facut o surpriza unor prieteni si am plecat dupa scarbici (17:30) la un drum de 3h. A fost obositor, dar daca intr-un an doi, te urci in masina, ii spui adresa, intinzi scaunele si te trezeste masina la destinatie atunci se schimba lucrurile smile. Ce valva a mai facut spatamana trecuta tesla aia care a “prezis” coleziunea inainte de a se intampla si a si franat in timp util scotand soferul din timp din orice situatie periculoasa. Aproape prea frumos sa fie adevarat smile.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 59 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Noul Buhnicimobil smile
https://www.youtube.com/watch?v=G4d9hSB4heE

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

4 din 4
4