2 din 4
2
Why Linux sucks
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 21.05.06
Alex Toderascu - 27 August 2010 01:07 PM

Şi apoi, majoritatea distribuţiilor sunt gratuite [...]

Linuxu’ e gratuit mai mult teoretic, practic te cam costă timp şi stress chiar… Şi cum “time is money & life is too short…” să mai explic?  smirk

[ Ignoră ]   [ # 17 ]
RankRankRank
Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 27.10.08
defcon - 27 August 2010 01:34 PM
Wally Schirra - 27 August 2010 08:58 AM
pămătufu’ - 26 August 2010 12:28 PM

oricum, linux sucks pentru ca tipii sunt incapatanati si nu vor sa accepte ca fara standarde si organizare, sistemul e belit. de-aia e apple apple si restul nimic!

Wait, what?
Poate vrei să detaliezi puțin și să explici de ce pagina asta, nu merge decât pe Safari, deși se laudă că e HTML5 (teoretic un standard independent de browser).

Merge la fel de bine si pe Chrome/Firefox/Opera.

M-am exprimat eu greșit: pagina în sine merge, exemplele nu merg pe Firefox.

@pămătufu: prieteni e mult spus, amigo smile

Semnătură 

We spent a lot of time in simulators, we were going to do it right  Wally Schirra

[ Ignoră ]   [ # 18 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucureşti
Macuser din: 01.12.07
aronvirginas - 27 August 2010 09:52 AM
pămătufu’ - 26 August 2010 12:28 PM

fara standarde [...] sistemul e belit

Ce standarde iti lipsesc din Linux?

Pentru început, LSB—care ar trebui în principiu să fie adoptat de toată lumea (doar e Linux Standard Base, nu?), dar nu este. LSB rezolvă foarte multe dintre problemele enunţate pe aici, dar cum cei care l-au făcut au omis să se consulte şi cu alţii (între care, în principal, cu dezvoltatorii Debian), a ieşit un fâs.

sunt cateva care mai misca ceva (suse, redhat, ubuntu) insa si acolo apar vesnicele probleme cu dependetele.

Probleme cu dependinţe pot apărea, în principiu, pe orice package managere. Astea sunt soft. Pentru mine, deranjante sunt:

1. Lipsa unui ABI stabil. Mie mi se rupe de motivele filosofice din spatele ăstuia, e un principiu de bază pe care până şi Winblows de care toată lumea face mişto îl aplică. De aici şi zecile de probleme cu hardware-ul şi cu aplicaţiile binare: la următorul update de kernel, X11 sau libc, ai toate şansele să nu mai meargă driverele binare. Pe mine nu mă interesează că Stallman sau Torvalds sunt de părere că driverele binare sunt malefice—pe mine mă interesează să pot rula simulări care folosesc OpenGL fără să arate ca un set de diapozitive. În plus, asta şi îngreunează foarte mult dezvoltarea de drivere. Cel mai şmecher (văzut de mine, din fericire nu trăit de mine, altfel cred că eram la dezalcoolizare acum) e când tragi trei săptămâni la un modul de kernel, după care la două zile apare următoarea versiune pentru care nu mai merge şi trebuie să refaci un sfert din el, iar schimbarea nu s-a realizat pentru că era absolut necesar, ci numai pentru că în noua formulă e ceva mai elegant. Priceless.

2. Lipsa de standardizare. Eu mă aştept la următoarea situaţie logică: am pe laptop Ubuntu (NB: vroiam Arch, dar se pare că am îmbătrânit faţă de liceu şi n-am mai avut timp să stau trei zile să-l configurez cum trebuie; l-am lăsat aşa, măcar ştiu că merge). Pe cluster-ul de la muncă avem Fedora (don’t ask…). Logic şi normal e ca un program pe care îl compilez pe laptop să meargă şi pe cluster—ceea ce ar fi dealtfel preferabil, întrucât 1. compilarea durează totuşi destul de mult 2. programul are de fapt doar o parte scrisă în C şi un pic în Fortran (restul e Python) şi n-am chef să car după mine două versiuni compilate, să nu mai ştiu care e aia veche şi care e aia la care am făcut modificări ş.a.m.d.. Bineînţeles că nu se întâmplă aşa; packager-ii Fedora au compilat unele biblioteci într-un fel, altele în alt fel, unele module Python cu nişte opţiuni, cei din Ubuntu cu altele, rezultatul fiind că pe două sisteme care au acelaşi kernel, aceleaşi compilatoare, acelaşi interpretor Python, aceeaşi versiune Swig şi aceleaşi versiuni de la aceleaşi biblioteci, programele nu funcţionează între sisteme. Dacă v-aţi întrebat vreodată de ce programele distribuite în format binar sunt atât de mari, de-aia sunt: pentru că singurul mod în care se poate face asta este cărând după tine toate bibliotecile pe care le foloseşti. E ca şi cum niciun program care rulează pe Tiger nu ar putea rula pe Leopard şi invers. Idem şi la nivelul interfeţei—dacă ai de rulat şi aplicaţii GTK, şi aplicaţii Qt, te simţi ca într-un tablou de prost-gust.

3. Utilizarea ineficientă a unora din resurse. De exemplu, eu am în momentul de faţă vreo 50 MB de API-uri pentru sunet, numai pentru că băieţii nu s-au hotărât pe care să-l folosească—ALSA, OSS, gstreamer, PulseAudio etc.. Tot din acelaşi motiv, abia acum cu systemd începe să existe un sistem de init si eficient, şi rapid, şi sigur—până acum au fost vreo opt încercări şi două fork-uri de care îmi aduc eu aminte, fiecare având nevoie de câte un an până să ajungă măcar la un stadiu de bază, de la care să înceapă măcar să implementeze ce şi-au propus.

A se remarca şi că eu unul n-am nicio obiecţie vis-a-vis de modul de folosire a sistemului—e cam la fel ca pe orice sistem Unix-like şi îmi convine aşa cum e. Cei care zic că Linux sucks din poziţia tipului care a ţinut prezentarea asta nu se leagă de faptul că e greu de configurat pentru un novice.

De asemenea, uşurinţa şi eficienţa de configurare nu sunt mofturi ale secretarelor care nu găsesc Solitaire pe desktop—e o cerere legitima a oamenilor care au totuşi de făcut ceva pe calculator. Când eram prin clasa a zecea îmi plăcea să stau trei zile să fac controller-ul SCSI să meargă; azi dacă stau patru ore să îmi fac wireless-ul să meargă, asta înseamnă patru ore de recuperat dacă vreau să prind şi deadline-ul.

Semnătură 

Grep me no patterns and I’ll give you no lines

[ Ignoră ]   [ # 19 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Xanadu
Macuser din: 21.08.10

pana cand acest “something” care este Linux nu va avea in spate o strategie clara, nu are sens sa ne batem in piept cu caramida opensource-ului

cum spunea undeva Dave Probert (arhitect pe kernelul NT), la ora actuala nu avem decat doua sisteme mari si late care domina peisajul IT: VMS si UNIX

http://channel9.msdn.com/shows/Going+Deep/Windows-Part-I-Dave-Probert/ si partile urmatoare

VMS (‘77) este un sistem mai “tanar” decat UNIX ‘69), iar NT (‘93) este mai tanar decat Linux (kernelul dateaza din ‘91, iar sistemul propriuzis - GNU - de prin anii 80s)

cu toate astea VMS este mai folosit decat UNIX acolo unde e vorba de business critical applications, high availability, clustering samd, de ex

http://h30423.www3.hp.com/?fr_story=368c17070e17b8c2deb78e1d3a2ac62aa70650d8&rf=sitemap (era un video interesant, vad ca nu mere in clipa asta)

http://h71000.www7.hp.com/announce/cust_statements.html

iar winNT la fel - ca platforma, nu ma refer la NT 4.0 - domina marketul, desi e un sistem de data mai recenta decat GNU/Linux

asta pt ca aceste sisteme au avut de la bun inceput o idee clara in cap, a existat o strategie de development, tool-uri specifice samd

felul haotic in care s-au dezvoltat UNIX / Linux le-a facut sa ramana in urma, sa piarda teren

UNIX de bine de rau e la ora actuala destul de standardizat si bine plasat (companii mari in spate - HP, IBM, Oracle, Apple)

Linux mai are de recuperat pe partea asta - eforturi de genul SuSE, RedHat, Ubuntu samd sunt deja un pas in directia cea buna, ca de ex

https://lists.launchpad.net/ayatana/msg00718.html

cel mai mare dusman al Linuxului este Linux insusi; Microsoft si Apple nu au de ce sa se agite prea mult in acest sens, e suficient daca isi fac treaba calumea mai departe

romanii cand mergeau la razboi foloseau principiul - divide et impera - dezbina si stapaneste

in cazul Linuxului nu e necesar sa faca cineva asta din afara - cei implicati se saboteaza singuri din interior - asta e “frumusetea” free and open source software

va trece si asta - oamenii invata din greseli - daca nu din ale altora (UNIX wars), atunci din cele proprii - volens nolens

pana atunci, inapoi la… Kant era sa zic smile adica inapoi la windows 7, mac os x, AIX, HP-UX samd

daca facem abstractie de factorul bani (probabil motivul nr. 1 pt care tarile si firmele sarace - care nu sunt putine, btw - opteaza pt solutii gen RedHat/SuSE/Ubuntu la ora actuala) si de factorul source code (multe agentii guvernamentale prefera sa aiba acces la codul sursa samd), si ne referim strict la eficienta (la nivel personal, business etc.) discutia se cam termina inainte de a incepe

Semnătură 

“Zaire’s one-party system is the most elaborate form of democracy.” (Mobutu Sese Seko)

[ Ignoră ]   [ # 20 ]
RankRankRank
Member

cu toate astea VMS este mai folosit decat UNIX acolo unde e vorba de business critical applications, high availability, clustering samd, de ex

Poate n-ar strica să citezi ceva surse mai noi de 20 de ani smile.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 21 ]
RankRank
Jr. Member

esti constient ca te comporti ca un fan boy care nu mai gandeste limpede? nici una din surse nu e de acum 20 de ani

iar in materie de securitate, stabilitate si uptime, nici un sistem nu a batut VMS pana in ziua de azi

nu ma refer la market share - daca unix detine un procent mai mare decat vms, windows detine un procent mai mare decat linux si unix la un loc, deci nu asta e criteriul

mai gandeste o data inainte de a te arunca sa faci afirmatii aiurea wink iata inca o sursa de “acum 20 de ani”:

http://forums11.itrc.hp.com/service/forums/questionanswer.do?threadId=1111334

Semnătură 

“Zaire’s one-party system is the most elaborate form of democracy.” (Mobutu Sese Seko)

[ Ignoră ]   [ # 22 ]
RankRankRank
Member

rorschach, când DECUS, Interex şi toate celelalte au fuzionat în Connect, eram membru DECUS de vreo şase ani, deci te asigur ca sunt unul dintre cei care s-ar bucura ca VMS să fie atât de folosit, dar realitatea nu e chiar aşa smile. Majoritatea sistemelor care mai rulează VMS acum o fac fie pentru că au de menţinut sisteme legacy, fie pentru că o parte prea mare a infrastructurii e construită cu VMS în spate şi tranziţia nu merită nici dpdv tehnic, nici dpdv financiar.

Nimic de zis, mai sunt destule şi OpenVMS încă o duce bine-mersi graţie portului pe Itanium, dar de la aici până la “e mai folosit decât Unix” e cale lungă, lungă... iar dacă aici nu marketshare-ul e criteriul, nu văd exact care ar fi atunci. Eu din “e mai folosit decât Unix” în aplicaţiile pe care le-ai amintit înţeleg că-s mai multe instalări VMS decât Unix în cadrul lor, ceea ce nu e aşa; cel puţin pentru clustering—în top 500 nu mai e niciun sistem VMS de cel puţin 10-15 ani, iar pe sectorul high availability (nu că mi-ar plăcea asta în mod special) IBM şi Sun au pătruns zdravăn şi nu cu OpenVMS.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 23 ]
RankRank
Jr. Member

dear donkey,

criteriul meu e simplu - calitatea, nu cantitatea.

openvms a fost considerat “virtually unhackable” la un moment dat (ca sa continuam seria citatelor memorabile)

http://www.pointsecure.com/pdf/Defconwhite.pdf

faptul ca consumatorul de rand nu intra in contact direct cu sistemul, nu inseamna ca nu exista

http://h71000.www7.hp.com/openvms/30th/t_present.html

HP anunta clar nu demult ca nu au nici o intentie sa renunte la VMS, dimpotriva

http://h71000.www7.hp.com/openvms/30th/hurd.html

ca fapt divers, mark hurd tocmai a plecat de la HP pe motiv de sexual harassement :D

http://www.reuters.com/article/idUSTRE6754TB20100806

problema cu VMS - admisa chiar de Cutler - e faptul ca a fost scris in assembly, nu in C sau alt - pe atunci - high level language, din motive care nu mai tineau de developeri

asa se face ca in anii 80 deja mai toate VAXurile rulau UNIX, nu VMS (iar azi mai toata lumea ruleaza Windows - razbunarea lui Cutler smile )

Despre UNIX acesta nu avea o parere prea buna:

“He thinks Unix is a junk operating system designed by a committee of Ph.D.s. There’s never been one mind behind the whole thing, and it shows.” (Showstopper!)

eu nu as merge chiar atat de departe - intre timp (de cand cu Open Group si big business) UNIX a devenit mult mai reliable - dar pe atunci cam asa era - iar Linux tine sa ne reaminteasca raspberry

cheia succesului unui sistem este si masura in care developerii sau firma din spate se gandesc la felul in care pot fi de folos clientilor; Microsoft si Apple au clar in vedere acest lucru, cand vorbim de GUIs, user friendliness etc

pe Linux senzatia e ca fiecare se chinuie sa faca lucrurile la un mod cat mai complicat, ca si cum nu ar fi destul de complexe anyway - ceea ce da userilor un vain feeling de falsa superioritate; la un moment dat te saturi de editat config files in vi toata ziua, ai nevoie de un sistem care just works, vrei doar sa poti sa iti faci treaba si atat

pe windows, munca unui admin de sistem e si asa suficient de complexa - AD, Exchange, SQL, SharePoint samd; nush ce ar insemna ca toate astea sa fie configurate in command line big surprise

discutia a luat-o deja in alta directie, dar asta e. ca sa revenim la oile noastre - Linux mai are de invatat/recuperat pana ajunge la fezabilitate;

pana si autobiografia lui Torvalds se cheama -  Just for Fun; tocmai asta e problema; Linux e un virtual lab pt adolescenti intarziati; cand oamenii implicati vor ajunge sa se ia ceva mai in serios, vor produce poate ceva mai viabil

scula mea de baza e un G5 (ultima generatie) pe care rulez in continuare Tiger si Leopard - e un monstru de procesor cum Mac Pro-urile probabil nu or sa mai vada smile as putea rula si ubuntu pe el, dar mi se pare stupid wink Leo e UNIX certified, integrarea soft/hard e perfecta, iar G5ul are “bandwith to burn”, cum spunea la lansare Jon Rubinstein

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 24 ]
RankRankRank
Member

Wtf, parcă vorbim în două dialecte spectaculos diferite ale limbii swahili. Eu nu m-am legat cu nimic de calitatea OpenVMS, sunt unul dintre cei care se zgârie pe ochi că trebuie să folosească Fedora pe un cluster şi care salivează la Files-11. Eu am contestat doar asta:

Acum 20 de ani era într-adevăr exact aşa. La ora actuală nu mai e aşa—chiar şi în aplicaţiile astea (deşi nici mie nu îmi place), Unix e mult mai folosit pentru că Digital s-a împuşcat în picior în anii ‘90, practicând nişte preţuri complet obscene pentru licenţe, şi chiar refuzând o vreme să includă suport TCP/IP pentru a îşi promova propriile protocoale (ironic, la un moment dat comunitatea Free Software lansase o implementare TCP/IP pentru VMS, în timp ce Digital încă nu o făcuse :D). Da, sunt destule success stories şi da, OpenVMS e folosit în foarte multe aplicaţii cu cerinţe speciale de robusteţe, high-availability sau procesare real-time; dar să nu ne păcălim smile.

e un monstru de procesor cum Mac Pro-urile probabil nu or sa mai vada

Ar trebui, de dragul curiozităţii, să faci un benchmark smile.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 25 ]
RankRank
Jr. Member

omule, benchmarkuri am facut destule si sunt ok, dar nu asta e problema

performanta nu se rezuma la viteza de pe ceas, cum arata acelasi Rubinstein undeva:

http://www.youtube.com/watch?v=PKF9GOE2q38

din G5uri s-a putut face in 2003 un cluster cu 1100 de powermacuri la virginia university - care era al treilea ca viteza in lume pe atunci - peste 10 teraflopi/s

cu intelurile astea care merg si pe macbookuri si pe mac mini, nush daca poti face asa ceva - ma cam indoiesc, poate ma luminezi tu, dar eu nu am auzit de vreun cluster de genul asta

e vorba si de “putere” (daca tot veni vorba); nu cred ca poti compara noile POWER 7 nici macar cu Itanium, damite cu Intelurile de duzina…

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 26 ]
RankRankRank
Member

Noile POWER7 nu, dar G5-ul nu e unul din ele smile.

cu intelurile astea care merg si pe macbookuri si pe mac mini, nush daca poti face asa ceva - ma cam indoiesc, poate ma luminezi tu, dar eu nu am auzit de vreun cluster de genul asta

N-are a face cu topicul, da acuma dacă tot ai întrebat: http://www.top500.org/stats/list/35/procfam . 42 cu procesoare POWER, 49 cu AMD x86_64 şi 409 cu Intel EM64T, astea “de duzină” de pe Macbook-uri şi Mac Mini. Şi că tot ziceai de Itanium, d-alea-s 5.

Don’t get me wrong, şi eu sper să se ducă dracului orice arhitectură bazată pe x86, dar din păcate or să rămână pe aici, cel puţin pentru viitorul apropiat. Drept e că, din fericire, Linux e unul din sistemele de operare care investeşte destul de masiv în dezvoltarea pentru platforme alternative. Suportul PPC în alte sisteme open-source e sensibil mai slab, chiar şi (din nou, spre nefericirea mea smile ) în FreeBSD.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 27 ]
RankRankRank
Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 27.10.08

Hihi, ce-mi place discuția. Sper să nu ajungeți la un punct comun și să vă opriți, că e tare interesant smile

Semnătură 

We spent a lot of time in simulators, we were going to do it right  Wally Schirra

[ Ignoră ]   [ # 28 ]
RankRankRank
Member

Din păcate nu pot edita; dar, to be fair, majoritatea procesoarelor care formează grupul EM64T-urilor din sistemele top500 sunt, ce-i drept, Xeon—deci alea “de duzină” din Mac Pro-uri. Ştiu însă de cel puţin patru clustere bazate pe sisteme Core 2 Duo, d-alea de le găseşti la emag, folosite la aplicaţii serioase, nu de alta dar a trebuit să mă interesez pe îndelete de arhitectura lor pentru că pe ele or să ruleze aplicaţii scrise şi de mine. De asemenea, citisem într-o vreme de ideea (sprijinită chiar de Apple printr-o ofertă specială dacă nu mă înşel) de cluster-uri cu Mac Mini.

De fapt chiar şi Blue Gene, tăticul lor (bazat pe procesoare POWER, apropo smile ), n-are nişte noduri care, la prima vedere, să iasă cu performanţa prin tavan.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 29 ]
RankRank
Jr. Member

eu ma refeream la un cluster facut din mac pro-uri cu procesoare intel, asa cum ala de la vremea lui cu PPC era format din powermacuri

incolo, evident ca exista clustere cu procesoare intel sau power, nu neaparat macuri ruland mac os x

pana acum cativa ani cele mai multe supercalculatoare rulau AIX (comercial, closed source)

acum, din ratiuni de configurare pesemne, majoritatea merg pe Linux (ce-i drept mai flexibil in acest sens), probabil puternic modificate

multam oricum pt precizari

pe mine personal nu ma deranjeaza arhitecturile sau sistemele de duzina - totul e sa pui scula si sistemul potrivite la locul potrivit

intel si windows domina la ora actuala in termeni de cantitate (ceea ce nu inseamna neaparat ca sunt foarte proaste, dar de duzina as zice - matra lui bill gates a fost dintotdeauna - high volume, low price;

acum o licentza de windows 7 e de vreo zece ori mai scumpa decat una de snow leopard, dar asta e alta poveste smile )

alte sisteme hard sau soft au alte standarde, vor sa exceleze, dar evident ca nisa de market va fi intotdeauna mult mai mica (unixurile, tandem, nonstop etc.)

de regula, daca vrei calitate, e de preferat sa achizitionezi atat hardware, cat si software, de la acelasi producator

developerii IBM sau Apple pot optimiza softul pana in varful unghiilor, tinand cont ca au control si asupra hardului, avand acces la specificatii clare, si in plus nu tre sa scrie drivere pt o mie alte arhitecturi de procesor etc.

Windows si Linux - care sunt platform independent - s-au extins mai mult pe orizontala, dar daca mergi mai in profunzime, deja incep sa apara probleme

intr-o firma moderna la ora actuala poti rula 70% din servere si clienti pe windows, pt nevoi “obisnuite”, dar intotdeauna vor fi si cateva unixuri pt business critical apps fara de care toate celelalte se pot duce dracului

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 30 ]
RankRank
Jr. Member

nah ca mi-am raspuns sg la intrebare - se pare ca se lucreaza deja la asa ceva (un cluster cu mac pro-uri) - cica tot baietii aia dastepti de la virginia tech

http://arstechnica.com/apple/news/2008/07/virginia-tech-building-supercomputer-out-of-324-mac-pros.ars

sa vedem ce iese

Semnătură 

2 din 4
2

‹‹ Ubuntu 10.04 pe PowerMac G4      Linux pe Mac ››