2 din 4
2
Așa nu! (experiențe proaste cu diverse firme - Apple related)
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: 
Macuser din: 20.06.09

Eu decat sa las pe altul sa umble cu unelte ascutite (surubelnita) la mac-ul meu, mai degraba as plati din propriul buzunar piesa care trebuie inlocuita si as inlocui-o eu personal. Si eu as fi extrem de iritat daca as pati la fel ca tine, dar ce sa faci… Unibody-urile noi de la Apple (din 2009 incoace) arata foarte bine, insa daca ajungi sa trebuiasca sa desfaci unul ca sa-l repari, ... [mai bine ma abtin]. Daca trebuie de exemplu sa schimbi display-ul la un MacBook Pro, ai nevoie de multa rabdare si indemanare daca vrei sa reusesti sa-l schimbi fara sa lasi vreo urma pe carcasa / sticla care protejeaza ecranul. La service poti sa te gandesti cat timp au baietii sa se ocupe de fiecare Mac…

[ Ignoră ]   [ # 17 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Eu nu as accepta sa iau Macul din service daca mi-l muciuie in halul asta! Dupa ce o sa inlocuiasca cateva cu unele noi, poate o sa le sune vreun clopotel…

[ Ignoră ]   [ # 18 ]
RankRankRank
Member
Din: București, Iancului
Macuser din: 09.02.10

Aici sunt perfect de acord. Problema mea este că eu am băgat de seamă târziu și dacă mă duc acuma la ei sigur o să poate spune că ”ce dovadă am eu că este de la ei”. Poate o să-i întreb pe cei de la Noumax dacă există vreo soluție. Deși… downer

Semnătură 

The main difference between Macs and PCs is that Macs are computers for people who want to use technology, not manage meta-technology.

[ Ignoră ]   [ # 19 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05
AlexBurda - 03 Ianuarie 2011 11:37 PM

ce dovadă am eu că este de la ei

eu nu cred ca auzi asa ceva de la Noumax.

intrebarea mea e cat de zgariat e. am mai vazut macuseri indragostiti (ca sa nu zic altceva) care faceau din tantar armasar.

Semnătură 

MB12 early2015, mini mid2010, i2, i4S, iX, Watch Nike, iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS, Homepod

[ Ignoră ]   [ # 20 ]
RankRankRank
Member
Din: București, Iancului
Macuser din: 09.02.10

Din ce recomandări au sunt convins că nu voi auzi ceva de genul acesta de la ei. Eu mă refeream la cei de la iStyle.
Nu este zgâriat. Sunt niște adâncituri în marginea din față a carcasei la contactul cu sticla care protejează display-ul. Nu sunt uriașe dar sunt și asta este suficient să te streseze, mai ales la valoarea obiectului. De zgârieturi nu mă jenez eu. Am și un MacBook Pro care este plin de ele, mai ales pe burtă și nu mă deranjează. Ce să mai zic de spatele iPod-ului. Le-a avut din prima zi de utilizare. Aici însă este un pic altceva.

Semnătură 

The main difference between Macs and PCs is that Macs are computers for people who want to use technology, not manage meta-technology.

[ Ignoră ]   [ # 21 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Pune si tu o poza (buna), sa stim ce tipuri de injuraturi sa folosim.

[ Ignoră ]   [ # 22 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timișoara
Macuser din: 01.03.07
huk - 04 Ianuarie 2011 12:25 AM

am mai vazut macuseri indragostiti (ca sa nu zic altceva) care faceau din tantar armasar.

Atâta vreme cât plătesc mii de lei pe un device au tot dreptul să fie îndrăgostiți de el și să aibă pretenția ca alții să se poarte cu mănuși.

Semnătură 

The Day Is My Enemy

[ Ignoră ]   [ # 23 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
CANARIS - 04 Ianuarie 2011 01:57 AM
huk - 04 Ianuarie 2011 12:25 AM

am mai vazut macuseri indragostiti (ca sa nu zic altceva) care faceau din tantar armasar.

Atâta vreme cât plătesc mii de lei pe un device au tot dreptul să fie îndrăgostiți de el și să aibă pretenția ca alții să se poarte cu mănuși.

nunu. si eu ma astept la acelasi lucru. ziceam ca am cunoscut cei care se uitau la o zgarietura subtire cat piciorul unui tantar, si ziceau ca e marele canion, sau asa ceva.

eu sunt relaxat in privinta zgarieturilor. am dat (involuntar) cu macul de pamant in prima luna cand l-am luat si apoi stiind ca am pierdut practic garantia si orice i-as fi facut in zgarieturi de folosire nu ar fi depasit niciodata indoiturile din cazatura… m-am relaxat si mai mult. m-as oftica rau daca cineva care ar trebui sa-mi repare macul i-ar aduce vreo stirbire, dar cred ca trebuie raspuns proportionat: pentru o zgarietura cat un tantar niste scuze sunt de ajuns. pentru o zgarietura ca un armasar… as cere schimb, dinte pentru dinte. carcasa noua pentru crater.

Semnătură 

MB12 early2015, mini mid2010, i2, i4S, iX, Watch Nike, iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS, Homepod

[ Ignoră ]   [ # 24 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX

Las că și Noumax mi-au zgâriat CRUNT un iMac de la fostul servici. O să rog un coleg să facă o poză și o atașez.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 25 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 17.01.10

Înainte de canta, pe toate vocile, despre serviciile de excepție ale Noumax, cred ca unele lucruri intre timp s-au mai domolit…
Cerere schimbare optic în garanție, aprobat, așteptat ODD-ul, ridicat portabilul, constatat acasă ca a fost doar șters de praf pe lentila, defectul se manifesta la fel. De ce oare se minte? In fapt asta deranjează, minciuna ca lege organica în România… Daca e sa fiu sincer pana la capăt, la un Air su schimbat display-ul, conform politicii Apple, fără comentarii dar încasând manopera tot de la americani. Aici nu se incasa? Urmarea? Trimis om în US, cumpărat 2 Air model nou, ieșit mai ieftin și Noumax are cu un client mai puțin! Iar cu Apple Care stau 3 anișori liniștit, apoi poate fac o vizita la o unitate service, fără a avea o relație de cumparator-vanzator Noumax…
Noumax, a mai apărut încă un reseller Apple pe piață, eu cred ca grija fata de client trebuie sa fie mai mare acum, când marja de câștig e mai mare la vânzare decât în operațiuni service!

[ Ignoră ]   [ # 26 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 16.12.10

Mai, nu am un Mac inca, dar intentionez sa cumpar unul. Am trimis un iPod Touch la Noumax si l-au schimbat, bla bla bla, totul a fost ok. Le-am trimis un mail de curiozitate, sa aflu ce MacBook mi s-ar potrivi. Am scris tone de randuri si am incheiat cu “nu-mi place atat de mult design-ul Pro-ului dar o sa ma duc la iStyle sa vad unul pe viu, si apoi o sa il iau in considerare daca este cazul”. Au citit macar cateva din randurile alea? Nope. Nici macar nu s-au sinchisit sa-mi dea o recomandare. Oh, stai, mi-au recomandat sa merg la ei sa vad un MacBook Pro care poate fi achizitionat la un pret bun. Competition much?
Le-am mai trimis un mail prin care le explicam ca Bucurestiul este mult prea departe de mine si nu am cum sa ajung. Apoi le-am mai pus inca o data aceeasi intrebare. Si atat, ca au ignorat mail-ul. Se pare ca daca nu vrei sa cumperi de la ei nu te ajuta nici macar cu un sfat lol.
M-am hotarat pana la urma sa imi cumpar un MacBook White. E cel mai dragut. Si e cea mai buna alegere in bugetul meu. Acum am o alta dilema… de unde sa-l iau? Ma gandeam sa il iau din SUA datorita pretului atractiv (am cunostinte acolo) dar nu stiu cat va costa posta + vama. La nevoie il pot lua si din Romania, dar daca de astfel de persoane am parte aici… Defapt chiar daca-l iau din strainatate, tot peste cei de aici dau in caz de probleme de garantie.
Inteleg ca vrei sa faci vanzare, ca-ti iese si tie ceva, da’ nu pierzi nimic daca dai un sfat. Poate ca daca se purta frumos tipul, nici macar nu mai luam in considerare optiunea cu adusu’ din SUA.

[ Ignoră ]   [ # 27 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti (Piata Muncii)
Macuser din: 14.01.11
iNyan - 14 Ianuarie 2011 11:01 PM

Mai, nu am un Mac inca, dar intentionez sa cumpar unul. Am trimis un iPod Touch la Noumax si l-au schimbat, bla bla bla, totul a fost ok. Le-am trimis un mail de curiozitate, sa aflu ce MacBook mi s-ar potrivi. Am scris tone de randuri si am incheiat cu “nu-mi place atat de mult design-ul Pro-ului dar o sa ma duc la iStyle sa vad unul pe viu, si apoi o sa il iau in considerare daca este cazul”. Au citit macar cateva din randurile alea? Nope. Nici macar nu s-au sinchisit sa-mi dea o recomandare. Oh, stai, mi-au recomandat sa merg la ei sa vad un MacBook Pro care poate fi achizitionat la un pret bun. Competition much?
Le-am mai trimis un mail prin care le explicam ca Bucurestiul este mult prea departe de mine si nu am cum sa ajung. Apoi le-am mai pus inca o data aceeasi intrebare. Si atat, ca au ignorat mail-ul. Se pare ca daca nu vrei sa cumperi de la ei nu te ajuta nici macar cu un sfat lol.
M-am hotarat pana la urma sa imi cumpar un MacBook White. E cel mai dragut. Si e cea mai buna alegere in bugetul meu. Acum am o alta dilema… de unde sa-l iau? Ma gandeam sa il iau din SUA datorita pretului atractiv (am cunostinte acolo) dar nu stiu cat va costa posta + vama. La nevoie il pot lua si din Romania, dar daca de astfel de persoane am parte aici… Defapt chiar daca-l iau din strainatate, tot peste cei de aici dau in caz de probleme de garantie.
Inteleg ca vrei sa faci vanzare, ca-ti iese si tie ceva, da’ nu pierzi nimic daca dai un sfat. Poate ca daca se purta frumos tipul, nici macar nu mai luam in considerare optiunea cu adusu’ din SUA.

nu e chiar asa atractiv. transportul + tva + vama te va costa tot acolo

si on topic: eu am vorbit si cu cei de la istyle si noumax si au fost ok. ambele magazine mi-au raspuns la emailuri si m-au ajutat in alegrea laptopului. + la service am fost cu un macbook mai vechi la care nu mai mergea placa de baza la desfacut a facut nsite teste si mi-a zis ca nu are ce sa ii faca si nu mi-a luat nici un ban.

pana la urma mi-am luat macbookul de la noumax ca era cu 4 mil mai ieftin (43 mil fata de 47 mil) si la pretul asta venea si cu upgrade la 4gb ram :D

Semnătură 

“Think different, think greener, think Apple”
 Macbook (mid 2010) - 2.4 GHz Intel Core 2 Duo , 4gb 1067 MHz DDR3 , 250 GB - OSX 10.9.5
 iPod Nano BLUE 8GB (4th generation)
 iPod Nano PINK 16GB (6th generation)
 iPhone 4 Black 16GB
PC: Asus Myria i7 Limited Edition, 2.8 GHz Intel i7, 4gb Kingston DDR3, 2x 1TB Seagate 7200rpm, Asus Radeon HD5670 1GB, Microshit win7

 Macbook (2008) - 2.4 GHz Intel Core 2 Duo , 2gb DDR2, 150 GB - OSX 10.6.6 - (Vandut)

[ Ignoră ]   [ # 28 ]
RankRank
Jr. Member
Din: World
Macuser din: 04.01.11

Aoleu citind pe aici experiente cam nasoale cu iStyle. Tocmai mi-am lasat un Macbook Pro 13 2009 la ei ca sa imi schimbe bateria, ideea e ca laptopul mai tine decat 2.45-3.30h pentru doar 110 cicluri mi se pare slab rau. Si il folosesc cu chestii foarte light. Maine aflu raspuns, sper sa il trec in topicul asa da smile

[ Ignoră ]   [ # 29 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: bucuresti/aalborg/viena
Macuser din: 05.10.07

nu cred că ai motiv de îngrijorare pentru o baterie schimbată. dacă au zis c-o vor face, așa va fi!
poate le vine miercuri, poate luna viitoare , dar asta se poate întâmpla oricui.

fi pe pace, mâine ai jucăria în brațe.
(sper!)

Semnătură 

 ǝʞıl ı

[ Ignoră ]   [ # 30 ]
RankRank
Jr. Member
Din: World
Macuser din: 04.01.11

Nu au zis daca o schimba sau nu. Un baiat de acolo a testat-o cu “softul lor” si a zis ca nu se poate schimba ca nu e nicio problema. L-am intrebat totusi cum functioneaza acel tester ca asa poate bateria mai are health doar 30% si tot se afla in “parametrii normali”. Am tot insistat ca nu mi se pare normal ca o baterie cu vechime de 16 luni si 100 cicluri sa scada de la 7 cu pana la 60% mai mult. Zici ca m-am mutat inapoi pe windows si atentie il folosesc doar cu word itunesc messenger etc.
A spus ca daca vreau pot face o diagnoza de 24h si se va lua o decizie, eu sper pozitiva. De asemenea le-am lasat pana si husa tocano si am insistat ca laptopul se afla dupa cum se vede in stare impecabila, sper sa nu am surprize. Si nu sunt din Bucuresti, le-am spus ca maine la ora 12 sunt la ei sa il ridic pentru ca e singurul meu computer etc. Hope for the best acum

2 din 4
2