3 din 4
3
Așa nu! (experiențe proaste cu diverse firme - Apple related)
  [ Ignoră ]   [ # 31 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: bucuresti/aalborg/viena
Macuser din: 05.10.07
yly3 - 01 August 2011 05:23 PM

nu mi se pare normal ca o baterie cu vechime de 16 luni si 100 cicluri sa scada de la 7 cu pana la 60% mai mult.

nici mie nu mi se pare normal ca după 16 luni să ai doar 100 cicluri!!!
poate pe următoarea ai s-o folosești corect!

Semnătură 

 ǝʞıl ı

[ Ignoră ]   [ # 32 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Nu prea stii sa te exprimi dar da, nu e normal nici cum l-ai folosit si nici cum se comporta. Atat ma tine pe mine mb1.1 cu baterie de 16 luni si 140cicluri, mai am 90% health.

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 33 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: spatele laserului
Macuser din: 13.02.07

Rog fără discuții despre utilizarea bateriilor și polemici în thread-ul ăsta. Doar raporturi punctuale despre experiențele proaste ca să le citească cei de la Cuperti… ... pardon ... ca să fie așa aici scrise (n-ați auzit nimic de la mine)

[ Ignoră ]   [ # 34 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 13.04.08

iStyle Cluj - cum am economisiti 200 RON

Va salut!
Am sambata seara in Polus in CJ la iStyle, hotarat sa imi cumpar un BookArc for Air de la TwelveSouth - 196 RON, pe site la furnizor 39.9$ - am zis ca nu ma complic sa il iau de pe net, ajut economia locala si platesc un adaos de 60% (desi ma indoiesc ca ei il cumpara la 39$)

Pentru prima data am fost si eu la Noaptea Alba a reducerilor si singurul magazin INCHIS din Polus dupa ora zece a fost iStyle. Aveam banii in buzunar, nerabdador sa-mi iau stand-ul stiind ca iStyle nu are reduceri, dar asta nu era o piedica.
Nu stiu de ce era inchis magazinul, probabil ca au fost deschisi in alti ani si au constatat ca nu se justifica…personal cred ca e o decizie proasta. A fost foarte muuulta lume, o gramada de studenti “boboci” care nici nu stiua pe unde e toaleta. Era o ocazie buna sa puna mana pe un iPod macar…sa si-l doreasca si sa ceara bani de-acasa.Ca sa nu mai zic de un Air…. In fine…asa sunt unele firme din Romania - fara viziune pe termen lung - daca nu vand ACUM…la ce sa imi bat capul.

Dar eu am fost insistent, am revenit duminica sa-mi iau standul, tot cu banii in buzunar. Intre timp am mai cautat pe net si am vrut sa vad si cum arata un BookBook for Air de 13” - 79.9 $ la furnizor - 459RON la iStyle - 85% adaos.

Si acum distractia:

Baiatul din magazin (serviabil in alte ocazii de altfel)  era ocupat cu niste clienti, eu ma postez in fata vitrinei, zaresc mai multe BookBook-uri, la fel si stand-ul, bucuros ca sunt pe stoc, astept ca duduia sa termine de indosariat ceva si sa ma intrebe cu ce ma poate ajuta.
Astept….nimic.

Ma ardeau banii in buzunar, sotia era si ia in zona si nu are rabdare cand e vorba de gadgeturi,  o rog totusi pe duduie sa ma ajute. Nu avea BookBook de 13 pt Air, numai de 11. O rog sa mi-o arate totusi si…imi face hatarul. Frumos! Vreau! Ma ajuta spunandu-mi ca se potriveste cea pentru MBpro la Air de 13. ??!!!?? Insist sa ii explic ca MBPRO e de 2 ori mai gros ca Air, ea nu se lasa… nu e mare diferenta in opinia ei. O intreb daca nu au la Bucuresti sau daca poate sa comande.
Raspunsul pe un ton iritat:” Noi nu comandam doar o singura bucata…doar nu credeti ca o sa comandam o singura husa?! Noi comandam mai multe si ...si de 13 pt Air nici macar nu am avut vreodata. Si nu cred ca o sa se mai comande…”
Ma intreb oare ea stie cate filiale are iStyle prin Europa? M-am mirat cand am vazut un magazin iStyle si in Dubai de unde am luat un iPad 2 acum cateva luni…! Si ea imi spune ca nu comanda o singura bucata….

Imi face totusi favorul sa imi ia datele de contact si “in cazul in care apare” ma contacteaza- Yeah right! Cred ca a si aruncat biletelul - e un telefon pe care nu o sa il astept!

Si totusi - eu am venit sa iau standul - o rog sa mi-l arate- il iau eu de pe raft ca nu ajunge - nu pot deschide cutia (cred ca se sperie ca o sa rup ambalajul - observ ca se agita si o rog pe ea sa il desfaca). Nu poate…merge la colegul care reuseste.
Deja e nervoasa…imi transmite si mie starea de agitatie - sotia de langa mine la fel. Restul discutiei nu mi-l mai amintesc a intrat sotia pe fir (doar trebuia cineva sa o puna la punct smile )  ...ceva legat de o bucata de metal care costa 200 RON . In fine…ma enervez, ii multumesc si ii spun ca ma mai gandesc.
Precizez ca eram imbracati chiar elegant vorba aia ...“de duminica”.

Am mers la o cafea ...sa ne calmam, mirati de cele intamplate. Incercam sa imi amintesc atmosfera din Apple store din Londra unde am pierdut cateva ore bune…si ma gandeam ca ar trebui sa ii trimita pe vanzatorii de Apple din Romania acolo. Sau macar la un McDonalds pt un stadiu de pregatire sa isi exerseze zambetul….

Concluzii:

- Nu o sa mai imi las de acum incolo banii mei la iStyle decat in caz de maxima urgenta si doar pentru accesorii (gen se arde un alimentator sau nu mai merge vreun cablu/adaptor).
- Desi pana acum nu ma interesa in mod deosebit aspectul asta,dar acum mi se par exagerate adaosurile practicate. As plati bucuros, dar macar sa se comporte angajatii ca lumea…. Asa, si sa dau aproape dublu pe ceva si sa fiu tratat ca si cum mi se face o favoare pe banii mei…e total aiurea.
- Pana una alta mi-am dat seama ca nici macar nu am nevoie de stand-ul ala- am gasit o solutie de compromis pana una alta -  vezi atasate pozele ( eu un rack pt dosare de la David Allen - fabricat de Fedon). Am economisit minim 200Ron (nu iau in calcul si husa ce o doream)
- Daca o sa mai intru in iStyle Cluj?!- Probabil daca il vad pe Alex inauntru (desi in ultima vreme nu l-am mai prins).
- Cumpar online - ebay amazon whatever. E si mai ieftin si macar evit sa ma enervez pe banii mei.

Imagini atașate
photo 1.jpgphoto 2.jpgphoto 3.jpg

[ Ignoră ]   [ # 35 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05
mushudog - 17 Octombrie 2011 10:47 AM

- Daca o sa mai intru in iStyle Cluj?!- Probabil daca il vad pe Alex inauntru (desi in ultima vreme nu l-am mai prins).

Slabe șanse.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 36 ]
Rank
Newbie
Din: 

Eh…uite si raspunsul…nu stiam.
Deci nu o sa mai intru in curand la iStyle Cluj

[ Ignoră ]   [ # 37 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 23.02.11

Stimate Domn Manager,

Replica mea, personala( va rog sa luati in considerare acest lucru), este foarte scurta:

Daca cartea dumneavoastra de vizita este ‘‘un biletel” asa cum spuneti dumneavostra, va citez:
          ” Imi face totusi favorul sa imi ia datele de contact si “in cazul in care apare” ma contacteaza- Yeah right! Cred ca a si aruncat biletelul - e un telefon pe care nu o sa il astept!”
....putem sa ne dam seama cu totii care a fost firul real al povestii….

Cu stima,
“Duduia”

P.S. In momentul in care avem vreo data despre produsul pe care il doriti, va vom contacta pe numarul de telefon 0731 307 6** sau pe fix 0364 149 8**.
In continuare am rugamintea ca aceasta poveste sa se incheie aici, avem fiecare dreptul la libera exprimare si la replica. Multumesc

[ Ignoră ]   [ # 38 ]
Rank
Newbie
Din: 

Just proved my point!

[ Ignoră ]   [ # 39 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti (Piata Muncii)
Macuser din: 14.01.11

salut tuturor. vroiam sa va spun ca in 2011 am luat un macbook de la noumax. totul bine si frumos pana cand nu a mai mers chargerul. am mers cu el la garantie, au zis ca nu intra in garantie asa ca am platit pt unul nou. peste cateva luni iar s-a stricat si acesta, am mers iar, aceeasi poveste (desi le-am spus ca abia mi l-au schimbat), apoi mi-a cracat carcasa exact unde intra cincarcatorul. am mers iar la ei, i-am rugat sa mi-o schimbe, a zis ca nu stie ca tre sa vb cu seful, a venit seful, a spus ca nu, ca nu l-am primit asa , si ca daca l-am crapat eu trebuie sa platesc, in fine am platit.

de curand i-am luat prietenei mele un ipod 16gb 6th generation. si dupa 1 an si ceva i s-a rupt butonul. ipodul era luat de pe emag. si am mers cu el la service la istyle, crezand ca este blocat butonul si sa il reparam. acolo am aflat ca butonul era defapt rupt, si ca trebuie schimbat tot ipodul, dar le-am spus ca nu e cumparat de la ei, au zis ca nu e nici o problema, ca daca baga SN si este in garantie si nu e luat din Hong Kong, este valabila garantia. asa ca l-au schimbat fara nici un cost.

de curand mi s-a stricat si bottom case-ul de la macbook (cel de cauciuc, s-a dezlipit). am zis ca nu mai merg la noumax asa ca am mers tot la istyle. au zis ca verifica daca au intrat lichide si daca nu ii schimba carcasa gratuit. peste aprox 3 zile am primit mail sa il ridic. m-am dus si acolo aflo ca mi-au schimbat si top case-ul care avea 2 crapaturi la balamale (eu stiam de ele dar nu le-am mai spus nimic), totul fara nici un cost !

asa ca evitati noumax !

Semnătură 

“Think different, think greener, think Apple”
 Macbook (mid 2010) - 2.4 GHz Intel Core 2 Duo , 4gb 1067 MHz DDR3 , 250 GB - OSX 10.9.5
 iPod Nano BLUE 8GB (4th generation)
 iPod Nano PINK 16GB (6th generation)
 iPhone 4 Black 16GB
PC: Asus Myria i7 Limited Edition, 2.8 GHz Intel i7, 4gb Kingston DDR3, 2x 1TB Seagate 7200rpm, Asus Radeon HD5670 1GB, Microshit win7

 Macbook (2008) - 2.4 GHz Intel Core 2 Duo , 2gb DDR2, 150 GB - OSX 10.6.6 - (Vandut)

[ Ignoră ]   [ # 40 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 14.04.08

Sunt multe experiente cu iStyle si Noumax, ambele avand atat puncte pozitive cat si negative, depinde de cum a patit-o fiecare.

[ Ignoră ]   [ # 41 ]
RankRank
Jr. Member
Macuser din: 16.12.12

Eu de cate ori am apelat telefonic sau prin mail la cele doua service-uri, am fost placut surprins de cei de la Noumax. Acum doua saptamani am avut probleme cu touch-ul de la un ipad, ipad pe care cei de la Noumax mi l-au inlocuit in doua zile fara nici un comentariu. Inainte am fost la istyle cu tableta, insa nu a functionat defectuos in momentul in care s-au uitat baietii la ea, motiv pentru care mi-au sugerat sa fac cateva filmulete in momentele in care “face figuri”...

[ Ignoră ]   [ # 42 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

scuze de offtopic dar cum folositi voi produsele? eu de 6 ani de cand am produse apple am avut probleme doar cu superdriveuri, mi-am batut capul doar cu primul, si iphone picat din senin, deci nu se pune.

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 43 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Macuser din: 22.09.06

Prietena mea a scapat un iphone 4 in apa. Am sunat la Noumax sa intreb daca “se pot uita” la el, sa vada daca se poate repara, au zis ca nu pentru ca e cumparat de la Orange…nu vad ce importanta are, ei sunt service Apple nu?

Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

[ Ignoră ]   [ # 44 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: 
Macuser din: 20.06.09

Si produsele Apple se pot strica ca orice alt aparat electronic. Diferenta este la calitate si fiabilitate, dar sa nu uitam ca si componentele din interiorul acestora sunt in mare parte “Made in China”, chiar daca de calitate mai buna. Plus ca la unele modele exista si defecte de fabricatie (numar foarte mic in raport cu numarul produselor vandute) sau au fost prost-concepute / proiectate, ca de ex. la MacBook White carcasa care tot se crapa in unele locuri… Sau la unele iPhone-uri acele pete galbene pe ecran de la adeziv…

[ Ignoră ]   [ # 45 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

De ceva vreme, regulile Apple zic că iPhone-urile cumpărate de la operatorii de telefonie mobilă din România au service la acel operator de telefonie mobilă. La Apple Service se poate merge doar cu un iPhone cumpărat de la un operator dintr-o altă țară din EU. iPhone-urile cumpărate din US nu mai au garanție în EU.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

3 din 4
3