2 din 3
2
Scurt: Airport EXTREME AC: a prins cineva viteze pe etherenet de 1000Mbps?
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 05.05.07

E adevarat ca Digi e oradeana raspberry , dar totusi, si in Bucuresti, daca nu pui routerul pe care sa scrie airport la mijloc, netul isi vede de treaba cu 800-900mbps. daca pui un router ca netgear merge cu aceeasi viteza 800-900. daca pui un airport extreme, fie si AC, chiar si pe ethernet, nu depasesti 200-240.
Eu zic ca poate fi o problema cu loturile de la Apple si poate tu ai nimerit bine, iar zeci de alti romani sau straini, nu.
Povestea asta ma cam pune pe ganduri. Come on, de 4 ori mai lent?

Semnătură 

(((∞)))

[ Ignoră ]   [ # 17 ]
RankRank
Jr. Member
Macuser din: 20.12.11

Este ceva ce nu prea inteleg, poate cineva care are cunostinte mai avansate de networking ar putea sa ne lamureasca.

Detin 2 Time Capsule AC si un AE tot AC, toate cele 3 routere nu pot sa depaseasca viteza de 170 Mbps in wifi 5ghz iar ctzbz care doar ce a achizitionat un AE AC este in aceeasi situatie.

In schimb Hamilton poate obtine viteze de pana la 600 Mbps (cred ca tot pe wifi 5Ghz).

Astfel ori este o problema de la rds rcs (insa eu cand am schimbat abonamentul au venit si au testat pe direct, cablul care intra in router direct in calcultaro, iar viteza de transfer pe cablu fiind de aprox. 500 Mbps cum este si abonamentul) ori este o problema de la router.

Daca este o problema de la router, sunt defecte toate aceste 5 routere si numai hamilon a nimerit unul bun? Sau este vreo setare ce trebuie facuta ca aceste routere sa prinda vitezele dorite?

Semnătură 

watch 42mm Stainless Steel Case with Milanese Loop
Iphone 6 16 gb
Iphone 5s Silver 16 gb
Retina Macbook Pro 15” Late 2013 2,3 Ghz Intel Core i7,  16 GB RAM, 512 Flash storage, Nvidia GT 750M.
Retina MacBook Pro 13” Late 2013 2,4 Ghz Intel Core i5, 8 GB, 256 Flash storage.
Airport Time Capsule 2TB 5th generation
Ipad 3rd generation Wifi only 16GB
Ipad Mini Retina Wifi only 16GB

[ Ignoră ]   [ # 18 ]
RankRankRank
Member

ar fi trebuit sa fie o setare, ceva.
nici eu nu pot sa cred ca e doar o problema de lot…
dar la cate reviewuri am vazut, de la emag la amazon, foarte multa lume se plange de aceasta limitare. acum, hamilton n-are problema asta. bine ca exista si cazuri fericite smile
nu stiu, sa trecem in revista cumva aceste setari? unde sunt la fel si unde difera?
nici eu nu sunt vreun expert in retele, de aici si propunerea “babeasca”.

Semnătură 

(((∞)))

[ Ignoră ]   [ # 19 ]
RankRankRank
Member

Si apropo, pe mine nu va mai puteti baza la comparatii, deja am returnat AC-ul. Daca ajuta cu ceva, mai am celelalte doua Extreme-uri, generatia 5. Care, apropo, ar trebui si ele sa aiba viteza de 1000MB macar pe Ethernet, ca doar se lauda cu Gigabyte.

Semnătură 

(((∞)))

[ Ignoră ]   [ # 20 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 01.01.09

Am vorbt cu Lambrino la telefon, ne comparam setarile cand revin acasa.
Astazi am plecat in Cluj sapt. viitoare. smile

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPhone Plus.  Watch 38MM Stainless Steel.  AirPods
iPod Nano.  TV 4K. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 21 ]
RankRankRank
Member

haha, bravo!
abia astept.

Semnătură 

(((∞)))

[ Ignoră ]   [ # 22 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 01.01.09

O sa postez si modelul AE-ului meu sa vedem exact pentru ce regiune e, l-am luat de la Noumax la precomanda.
Ma gandesc ca pentru EU e.
But you never know smile

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPhone Plus.  Watch 38MM Stainless Steel.  AirPods
iPod Nano.  TV 4K. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 23 ]
RankRankRank
Member

Nu ca m-as baza mai mult pe teste “de laborator”, dar: http://www.smallnetbuilder.com/tools/charts/router/view

Acum, aici si routerul meu nou, Netgear 7500 apare mai slab cam cu 200 de Mbps

Semnătură 

(((∞)))

[ Ignoră ]   [ # 24 ]
RankRank
Jr. Member

Salut,

Revin cu un update. Dupa o lunga conversatie cu un senior advisor de la apple din SUA in care au fost efectuate mai multe teste, cred ca problema nu este de la router ci de la conexiunea facuta de rds, mai exact de la modemul in care este bagat firul de fibra optica. Cred asta deoarece am 2 Time Capsule ac si un AE in 3 locatii diferite si in toate cele 3 locatii este exact aceeasi problema, plus un time capsule a fost schimbat pe garantie la noumax pentru aceasta problema, deci nu cred ca 4 dispozitive ar avea o problema.

O sa iau legatura cu cei de la rds pentru a afla care este problema.

Inca il astept pe hamilton pentru a vedea care sunt serarile lui pentru a le compara.

Semnătură 

Iphone 6 16 gb
Iphone 5s Silver 16 gb
Retina Macbook Pro 15” Late 2013 2,3 Ghz Intel Core i7,  16 GB RAM, 512 Flash storage, Nvidia GT 750M.
Retina MacBook Pro 13” Late 2013 2,4 Ghz Intel Core i5, 8 GB, 256 Flash storage.

[ Ignoră ]   [ # 25 ]
RankRankRank
Member

Si eu revin si spun ce am gasit la baietzii astia: http://www.macuser.ro/index.php?URL=http://www.smallnetbuilder.com/tools/charts/router/view
Cel mai rapid router Airport nu e cotat in primele 50 de modele, iar la ei apare cu un throughput de numai 325Mbps. Or fi si acolo astfel de probleme ale modemurilor de la provideri…
Dar atunci, de ce “pe direct” prind 900 iar Airportul nu mi-a prins nici 300? Si bineinteles, pe un alt router (Netgear) prind tot 900, ca si “pe direct”, nu mai conteaza ca “modemul e gresit configurat”)
Daca citesti la rece reviewuri facute de cumparatori din toata lumea, o sa vezi ca multa lume se plange, oferind explicatii uneori logice, alteori nu. Si in acest caz, eu zic ca problema e la Apple, nu la toti ceilalti.
Desigur, multi nu au cum sa se planga de viteza pentru ca, obiectiv vorbind, cu viteze din astea de 500-1000Mbps nu se intalnesc inca foarte multi. Si eu juram cu mana in foc pentru Airport cand conexiunea mea era una de 150. Abia la 1000, am descoperit ca “am o problema” raspberry

Semnătură 

(((∞)))

[ Ignoră ]   [ # 26 ]
RankRank
Jr. Member

Cel de la apple (senior advisor) mo-a confirmat ca el personal a vazut viteze de 300 de mbps pe wifi si hamilton ne-a confirmat ca a prims vitezele astea deci unde este problema?

Semnătură 

Iphone 6 16 gb
Iphone 5s Silver 16 gb

[ Ignoră ]   [ # 27 ]
RankRankRank
Member

Ce sa fac cu 300mps pe wifi, daca netgear imi da 6-700?
Pe Hamilton il cred, nici nu se pune problema, altfel ce rost ar mai avea aceasta discutie…
Cu toate astea, nu pot sa ma fac ca nu vad atatea reviewuri contra, unele de la oameni foarte priceputi. Plus experienta personala, la fel, dezamagitoare.

Semnătură 

(((∞)))

[ Ignoră ]   [ # 28 ]
RankRank
Jr. Member

Pai tu ai acum netgear, ce viteza ai pe wifi 5ghz?

Semnătură 

Iphone 6 16 gb
Iphone 5s Silver 16 gb

[ Ignoră ]   [ # 29 ]
RankRankRank
Member

netgear nighthawk x4 5GHz care Macbook Pro Retina 2013:
http://www.speedtest.net/my-result/4821052981
http://www.speedtest.net/my-result/4821057627
http://www.speedtest.net/my-result/4821067891

Si revin imediat si cu teste pe cablu, de la iMac.

Semnătură 

(((∞)))

[ Ignoră ]   [ # 30 ]
RankRankRank
Member

Si Netgear Nighthawk X4 catre iMac 2011:
http://www.speedtest.net/my-result/4821089277

Sunt teste facute intre RDS si RDS, RDS si NextGen, RDS si Telekom, etc.
Cand am avut pe masa Airportul, am urmat aceleasi teste. rar am prins 200Mbps. Am airporturi de aproape 10 ani, nu vad unde as fi gresit vreo configurare, in plus parca era chestia cu “it just works”, nu?
De asta am spus “pass” si am returnat routerul a doua zi.

Semnătură 

(((∞)))

2 din 3
2