3 din 3
3
Scurt: Airport EXTREME AC: a prins cineva viteze pe etherenet de 1000Mbps?
  [ Ignoră ]   [ # 31 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 15.10.05

Am facut upgrade la Digi la 500mb si ma lovesc fix de aceeasi problema stupida, Airport Extreme AC nu duce mai multi de aproximativ 200mb pe cablu si in jur de 100 pe wifi (AC, banda 5GHz). Il am de cand a aparut de 3 ani insa nu am avut abonament mai mare de 100mb pana accum si nu am sesizat. Au venit azi cei de la RDS si au facut teste si mi-au aratat clar ca portul LAN nu duce mai mult de 200mb, deci wifi nici atat.

E clar problema cu acest model. Voi ce ati luat in locul lui?

[ Ignoră ]   [ # 32 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest
Macuser din: 01.11.05

Nu stiu cu cat ajuta asta, dar mie imi merge cu fix 200 peste tot (teste pe SpeedTest, download consola, etc), DAR am abonament de 200 sau 300.
Mie au venit in casa si mi-au verificat, au facut conexiunea cu toti cei 8 pini etc. si am vazut viteza pe cablu pe direct de 9xx MB/s, repet PE DIRECT, nu prin Airport.
Deci oi filimitat eu de la tipul de abonament, dar repet, stai in 200 mereu.

Semnătură 

Locul pisicii e pe (langa) Mac! Pentru binele Macului…
Vedeti Teoria Teoriilor de la Discutii Generale

[ Ignoră ]   [ # 33 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Macuser din: 24.08.06

Treaba este stiuta, iar problema este de la PPPoE. Nu “poate” sa routeze mai multa viteza.
Ce va intereseaza pe voi la un router este “WAN to LAN throughput”, dar specificatiile astea nu le gasiti pe cutia frumos colorata si plina de spam-uri inauntru :)

Semnătură 

• Forget everything you know about life, and just open your eyes… This is a revolution of the mind •

[ Ignoră ]   [ # 34 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
nevrozel - 04 Ianuarie 2017 12:17 PM

Am facut upgrade la Digi la 500mb si ma lovesc fix de aceeasi problema stupida, Airport Extreme AC nu duce mai multi de aproximativ 200mb pe cablu si in jur de 100 pe wifi (AC, banda 5GHz). Il am de cand a aparut de 3 ani insa nu am avut abonament mai mare de 100mb pana accum si nu am sesizat. Au venit azi cei de la RDS si au facut teste si mi-au aratat clar ca portul LAN nu duce mai mult de 200mb, deci wifi nici atat.

E clar problema cu acest model. Voi ce ati luat in locul lui?

Vezi aici

Semnătură 

• Forget everything you know about life, and just open your eyes… This is a revolution of the mind •

[ Ignoră ]   [ # 35 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 15.10.05

Eu am rezolvat rapid astfel: am cumparat un TP-LINK archer C7 cu 360 lei de la emag, dual band, 4 iesiri lan gigabit, 6 antene, 2 USB. Am eliminat complet Airport, am configurat in cateva minute TP-Link cu PPOE, numai retea 5GHz (ai si posibilitatea asta, sa opresti 2.4 GHz complet, printre altele) si am facut teste. La inceput erau proaste, dupa vreo ora si-a dat drumul.

La un abonament la RDS de 500mbps am in Wi-Fi exclusiv pana la 480/300 de pe un iMac retina 5k si un MacBook Pro 13 mid 2015. De pe iPhone 7 am atins 420/280.

Am observat in setarile routerului TP-Link ca are si hardware NAT, am inteles ca ar fi un chip separat care se ocupa exclusiv de chestia asta, lucru pe care Airpor-ul nu il are si de aia nu face fata.

Am vorbit cu cei de la Noumax service si mi-au raspuns in cateva minute clar: “Din pacate AirPort Extreme-ul nu poate depasi viteza de 325mbps in viteza de la Wan la Lan (pe fir) daca este folosit ca router DHCP si NAT. Este o limitare hardware, nu duce mai mult.”

Concluzie:Daca aveti net de la DIGI cu PPOE peste 200mbps renuntati la Airport-uri ca nu duc mai mult. Mai costa si 1000 de lei.

[ Ignoră ]   [ # 36 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Macuser din: 01.11.05

Bine de stiut!

Problemuta este daca vrei sa folosesti si AirPlay (De ex. eu acum am un Extreme AC si un AP Express pentru Airplay).
In acest caz cu router non-apple SI AP Express, o fi vreo problema ? Si scade viteza retelei ?

Semnătură 

Locul pisicii e pe (langa) Mac! Pentru binele Macului…
Vedeti Teoria Teoriilor de la Discutii Generale

[ Ignoră ]   [ # 37 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Singura varianta pe care am gasit-o si a functionat super ok, a fost sa fac Airport Extreme-ul bridge la router-ul de la RDS (nu am simtit sa dau alti bani pe un Cisco mai rapid pe LAN, dar este in plan un Cisco Linksys EA6900).
Pe LAN merge perfect, iar pe WiFi nu am decat un iPhone si din cand in cand, la pastele cailor cate un MBP sau o masina cu Windoze.

Iar in configuratia mea, evident, merge si Airplay :D

Imagini atașate
Picture.png
 Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 38 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Aveam airport express de ceva timp slabutz chiar si pe 5 GHz, acum o jumatate de an am schimbat abonamentul de la Virgin si am primit o cutiuta alba ( https://www.virginmedia.ie/broadband/learn-about-broadband/equipment/ ) si sa vezi miracol, am prins viteze pe wifi de 700-800 Mb intre MacBook air 2015 si NAS, pus din nou MacBook Air prin Airport Express maxim 100-200 Mb cu NAS.
Concluzia airport este infipt in retea doar pentru a pune muzica pe boxe smile. Oricum wifi nu prea folosesc pentru content, NAS direct legat la 1 Gb Ethernet, Applet TV4 la fel, computer (Windows station) la fel, iPad-uri, iPhone-uri si MacBook wifi prin modem Virgin.

Semnătură 

Navighez pe net deci exist :)

MBA ‘15 | iPad mini 4 & 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch IV | aptv 4K

3 din 3
3